Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 62-68

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Εκπληκτικός Άρης!

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 62-68

Ένας εκπληκτικός Άρης πέρασε από τη Χαλκίδα κερδίζοντας την Παναγίτσα με 68-62, έφτασε το 7/7 στο β’ γύρο, πλησίασε στη 2η θέση και…κρυφοκοιτάζει ακόμα ψηλότερα περιμένοντας πλέον το ντέρμπι μέσα στο Σχηματάρι!

Η ομάδα του Χρήστου είχε πάθος, καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη που αφενός ισοφαρίζει τη σειρά με την Παναγίτσα στο 1-1, αφετέρου βλέπει ξεκάθαρα τώρα τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά των play-off.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια.

Η Παναγίτσα έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 38-33, αλλά στη γ’ περίοδο ο Άρης έβγαλε στο ντέρμπι το…’όπλο’ του που δεν είναι άλλο από την πολύ καλή άμυνα.

Η ομάδα του Χρήστου δέχθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 8 πόντους προσπερνώντας στο σκορ με 46-48.

Έτσι λοιπόν, ήταν αναμενόμενο πως τα πάντα θα κριθούν στις λεπτομέρειες.

img_5824Στα κρίσιμα λεπτά μίλησε ο Γκόλιας με ένα δίποντο και ένα τρίποντο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 62-65.

Στα 18′ δευτερόλεπτα ο Λαζαρίδης αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση και ο Άρη βάζοντας και τις βολές στο φινάλε πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 62-68 καλύπτοντας εκτός των άλλων και τη διαφορά του πρώτου γύρου!

Καλύτεροι της Παναγίτσας που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Τσίτση, οι Λαζαρίδης, Κουτσογιάννης και Μπέλλος.

Από τον Άρη Θήβας πυ κάνει εκπληκτική πορεία στο β’ γύρο, κορυφαίοι οι Τσιρόπουλος, Ψαριανός και καθοριστικός για μια ακόμα φορά ο Γκόλιας.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Τσάλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 21-13, 3-15, 16-20.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Καρυστινός 3, Κουτσογιάννης 9 (3), Μαλακασιώτης 2, Μπέλλος Χ. 8 (1), Παρμενίδης, Κωνσταντίνου 6 (1), Σαράπης, Μαντζάκος, Μπέλλος Νικ. 10, Λαζαρίδης 22 (3), Ζυγογιάννης.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος 3 (1), Καραδόπουλος, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 11 (2), Λυμπερίου, Τσιρόπουλος 17 (3), Κλούρας 6, Μανώλας 12, Χαρίσης 2, Ευγενίου 2, Καλπούζος, Ψαριανός 15.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album από τον αγώνα.