Archive for Μάρτιος, 2016

Οι διαιτητές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ(1-3/4)

Με το ένα ματς πιο ενδιαφέρον από το άλλο, συνεχίζονται αυτό το τριήμερο τα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ, με το ενδιαφέρον βέβαια να εστιάζεται στα play-off της Α’ κατηγορίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές που ορίστηκαν: Read more »

Ο Άρης Αμφίκλειας υποδέχεται τον Μίλωνα σε φιλικά για τις μικρές ηλικίες!

Άλλη μια δραστηριότητα από τον Άρη Αμφίκλειας, που δείχνει με πράξεις το βάρος που δίνει στις μικρές ηλικίες, αποτελούν τα φιλικά ματς της ερχόμενης Κυριακής για ηλικίες από 5-13 ετών με αντίπαλο τον Μίλωνα.

Συγκεκριμένα την ερχόμενη Κυριακή 3 Απριλίου στις 10:30 το πρωί θα γίνουν δύο φιλικά ματς στο κλειστό της Αμφίκλειας ανάμεσα στον Άρη και τον Μίλωνα που είναι από τις ιστορικότερες ομάδες μπάσκετ, με έτος ίδρυσης το 1908. Read more »

Στις 11 Απριλίου τελικά η κλήρωση των μπαράζ στη Γ’ ΕΣΚΑΣΕ

Αλλαγή ημερομηνίας στην κλήρωση των μπαράζ της Γ’ κατηγορίας από την ΕΣΚΑΣΕ, καθώς το αρχικό σχέδιο για τις 7 Απριλίου δεν…έβγαινε μια που η τελευταία αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για το διήμερο 9-10 Απριλίου! Read more »

Το πρόγραμμα στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (1-3/4)

Λίγους αλλά…εκλεκτούς αγώνες συμπεριλαμβάνει το πρόγραμμα του τριημέρου 1-3 Απριλίου, καθώς όλα τα πρωταθλήματα βρίσκονται στην τελική τους φάση.

Την Παρασκευή έχουμε και την πρεμιέρα των play-off της Α’ κατηγορίας, ενώ ακόμα το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει μεταξύ άλλων, αγώνες για τα play-off ανδρών στη Β΄κατηγορία, εφήβων και παίδων.

Αναλυτικά: Read more »

Νταμπλούχος ο Γιαπλές στο Κατάρ!

Νταμπλούχος ο Θανάσης Γιαπλές, καθώς ο Χαλκιδέος τεχνικός κατέκτησε χθες μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο στο Κατάρ κάνοντας το 2/2!

Read more »

Στις 7 Απρίλη η κλήρωση των μπαράζ της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ

Το φετινό πρωτάθλημα της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ έχει τεράστιο ενδιαφέρον, με κύριο χαρακτηριστικό το γεγονός πως μόλις μια αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος και οι περισσότερες θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ είναι ακόμα ανοιχτές.  Read more »

Το πρόγραμμα των play-off της Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Τα play-off για την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ ξεκινούν την Παρασκευή και από την ΕΣΚΑΣΕ έγινε γνωστό το πρόγραμμα αγώνων όλης της ημιτελικής σειράς.

Αν η σειρά πάει μέχρι τέλους, τότε θα ολοκληρωθεί στις 16 Απριλίου και οι τελικοί θα ξεκινήσουν στις 23 Απριλίου. Αλλιώς, αν και οι δύο ημιτελικοί ολοκληρωθούν στις 9 Απριλίου, οι τελικοί θα ξεκινήσουν στις 16 Απριλίου.

Αναλυτικά: Read more »

Το computer της Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Όλα τα ωραία έχουν ένα τέλος, έτσι και το καλύτερο κατά πολλούς πρωτάθλημα των τελευταίων ετών στην Α΄ΕΣΚΑΣΕ, έφτασε στο τέλος του, τουλάχιστον όσο έχει να κάνει με την κανονική διάρκεια.

Λοκρός, Σχηματάρι, Αυλίδα και Άρης Θηβών συνεχίζουν στα play-off με τις υπόλοιπες 8 ομάδες να ξεκινούν κάπως νωρίς είναι η αλήθεια, τις θερινές διακοπές… Read more »

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΑΡΥΣΤΟΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 47-76

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΚΑΡΥΣΤΟΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 47-76

Ο πρωτοπόρος και αήττητος Πρωτέας Σχηματαρίου πέρασε και από την Κάρυστο κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 47-76, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση και έχοντας ένα πολύ καλό β’ 10λεπτο, όταν οι παίκτες του Χαντζή έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-31.

Η Κάρυστος άφησε καλές εντυπώσεις, παίζοντας μάλιστα χωρίς τον πρώτο της σκόρερ Χ.Μπούχερτ.

Ο Πρωτέας έχοντας εξασφαλίσει την είσοδό του στους αγώνες μπαράζ, ουσιαστικά ετοιμάζεται για αυτούς τους αγώνες που θα κρίνουν και την άνοδο στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ. Read more »

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΝΕΥΡΥΤΑΝΙΚΗ-ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 61-68

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΠΑΝΕΥΡΥΤΑΝΙΚΗ-ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 61-68

Το διπλό πήρε ο Οπούντιος στο Καρπενήσι, με την μετακίνηση των φιλοξενούμενων να είναι περιπετειώδης εξαιτίας της κακοκαιρίας!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι παρά της απουσίες πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 22-32 για να επικρατήσουν τελικά με 61-68.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ευαγγελόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 12-15, 14-14, 25-22. Read more »

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY OFF: ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 72-64

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY OFF

Με το δεξί!

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 72-64

Το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Α’ΕΣΚΑΣΕ έκανε σήμερα το βράδυ η Παναγίτσα, κερδίζοντας δίκαια τον Απόλλων Λιβαδειάς με 72-64 μπαίνοντας με το δεξί στα play-off ανόδου.

Ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπι, με πολύ καλή ποιότητα, ανώτερη από τα δεδομένα της κατηγορίας. Η ομάδα του Μιχαήλ κατάφερε να ξεφύγει στο πρώτο ημίχρονο με 44-29 έχοντας λύσεις στην επίθεση και έτσι μπόρεσε να αντέξει στην αντεπίθεση της Λιβαδειάς στο β’ ημίχρονο που προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Read more »

ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 50-54

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 50-54

Με το διπλό πέρασε από τη Χαλκίδα ο Μάκαρος Άμφισσας κερδίζοντας για το πρωτάθλημα Γυναικών την ΑΓΕ Χαλκίδας με 50-54.

Ο Μάκαρος ξέφυγε στα μισά της δ’ περιόδου, με την ΑΓΕΧ να προσπαθεί να μπει εκ νέου στο ματς χωρίς να τα καταφέρει, μειώνοντας με τρίποντο της Αυγουστόγλου στο τελικό 50-54. Read more »

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (ΜΠΑΡΑΖ 5ης ΘΕΣΗΣ)

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (ΜΠΑΡΑΖ 5ης ΘΕΣΗΣ)

Τα Οινόφυτα σε θέση αναμονής!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΟΙΝΟΦΥΤΑ 62-77

Τα Οινόφυτα πήραν τη νίκη με 62-77 επί της Προοδευτικής Λάρυμνας στο μπαράζ για την 5η θέση και πλέον περιμένουν να δει αν θα προκύψει κάποια αποχώρηση ή συγχώνευση ομάδας, ώστε να επωφεληθούν και γιατί όχι, να ανέβουν ακόμα και στην Α’ κατηγορία! Read more »

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Έπεσε στο…μπλόκο της Νίκαιας ο Κάδμος (89-79)

Ο Κάδμος δεν τα κατάφερε ούτε στη Νίκαια απέναντι στον Άρη γνωρίζοντας μια ακόμη ήττα (89-79) μένοντας αρκετά πίσω από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Αντίθετα, ο Έσπερος δείχνει να έχει ακόμα σφυγμό, επικρατώντας του Πανναξιακού με 63-56. Read more »

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ-ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ 69-46

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ-ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ 69-46

Μεγάλη νίκη σε έκταση και σημασία για τον Παπαθεοδώρου, που επικράτησε της Δόξας Διρφύων με 69-46 κατακτώντας αυτόματα το εισιτήριο της πρόκρισης για τα play-off ανόδου.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ασφαλείας από την αρχή, προηγήθηκαν στην α’ περίοδο με 21-10 και αυξάνοντας τη διαφορά κυρίως στην τελευταία περίοδο πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνος με 69-46. Read more »

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 52-65

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF

Άλμα ανόδου ο Πρωτέας!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 52-65

Πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ έκανε ο Πρωτέας Λαμίας που πήρε το διπλό στο κλειστό Κανήθου κερδίζοντας την ΑΓΕ Χαλκίδας με 52-65 στην πρεμιέρα των play-off ανόδου.

Οι παίκτες του Μελισσάρη μπήκαν πολύ καλά στο ματς, είχαν πολλές επιλογές στην επίθεση και με κορυφαίο στο πρώτο ημίχρονο τον Μπέλλη που πέτυχε 2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα έβαλαν τις βάσεις της νίκης καθώς προηγήθηκαν με 13-31. Read more »

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΦΑΣΗ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 61-63

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΦΑΣΗ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 61-63

Με καλάθι του Καζάνα στα 6′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Αλέξανδρος πήρε το ροζ φύλλο αγώνος μέσα στην Κύμη επικρατώντας του Αστ.Αλιβερίου με 61-63.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να παίξουν την τελευταία αγωνιστική με την Παναγίτσα την πρόκρισή τους στον τελικό της Ένωσης, ενώ τώρα θα χρειαστούν για να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης νίκη με 9 πόντους διαφορά.

Διαιτητές: Κάλφα-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 17-10, 14-12, 18-16. Read more »

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΙΣΤΙΑΙΑ-ΑΚΑΔ.ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-48

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΤΙΑΙΑ-ΑΚΑΔ.ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-48

Πολύ καλή εμφάνιση από την Ιστιαία, που ‘πυροβολούσε’ από την περιφέρεια κυρίως με τον Γερογιώργη ξεφεύγοντας στη β’ περίοδο με 43-20 έχοντας επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα 28-10, εγκαινιάζοντας έτσι ιδανικά και τον νέο φωτεινό πίνακα στο κλειστό γυμναστήριο!

Οι Ακαδημίες Χαλκίδας αντέδρασαν στο β’ ημίχρονο άλλα ήταν αργά και πλέον θέλουν οπωσδήποτε νίκη την τελευταία αγωνιστική με τη Δροσιά για να διεκδικήσουν την είσοδό τους στα μπαράζ ανόδου για τη Β’ ΕΣΚΑΣΕ. Read more »

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΦΑΣΗ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 55-89

ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΦΑΣΗ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 55-89

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο του Α.Ο.Κύμης η Παναγίτσα επικρατώντας για τη β’ φάση του παιδικού πρωταθλήματος με 55-89 και πλέον απέναντι στον Αστ.Αλιβερίου την ερχόμενη εβδομάδα θα παίξει κατά πάσα πιθανότητα την πρώτη θέση στον όμιλο και την πρόκριση στο τελικό της Ένωσης.

Διαιτητές: Κάλφα-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 9-15, 21-22, 10-24. Read more »

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: ΔΩΡΙΔΑ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 47-63

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΔΩΡΙΔΑ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 47-63

Ο Άρης άργησε να προσαρμοστεί στις συνθήκες του ανοιχτού γηπέδου, βρέθηκε πίσω στην πρώτη περίοδο με 12-6, αλλά όταν βρήκε τα πατήματά του δεν είχε πρόβλημα να πάρει το πάνω χέρι στο ματς, να προηγηθεί αρχικά στο ημίχρονο με 22-30 για να πάρει δίκαια και άνετα το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι στη Δωρίδα με 47-63.

Πλέον οι ‘κιτρινόμαυροι’ βάζουν πλώρη για τα μπαράζ ανόδου στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ, έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία τους εκεί ως πρώτοι στον γ’ όμιλο. Read more »