Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): ΧΒΑ-ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 64-71

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS)

Διπλό ανόδου!

ΧΒΑ-ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 64-71

Μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση Λαμίας που πέρασε αλώβητη από τη Χαλκίδα κερδίζοντας το ΧΒΑ με 71-64, ρεφάροντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την απρόσμενη ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την ομάδα των Μπούκαλη.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Μπρατσιάκου έκλεισε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 1-2 έχοντας κάνει άσχημο ξεκίνημα με μια βαριά ήττα στο Σχηματάρι και μια ακόμα εντός έδρας, σήμερα από την Αναγέννηση Λαμίας.

Η Αναγ.Λαμίας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 14-24 και 33-42 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη γ’ περίοδο όταν με πιεστική άμυνα κατάφεραν να μπουν στον αγώνα και τη διεκδίκηση της νίκης (52-53).

Η εμπειρία της Λαμίας έπαιξε το δικό της ρόλο στο τέλος, με την ομάδα του Κουμπούρα να ξεφεύγει στο σκορ την κρίσιμη στιγμή φτάνοντας τελικά στη νίκη με 64-71 που τη φέρνει μια ανάσα από την Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 33-42, 52-53, 64-71.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος-Γαλάνης): Χροναίος 22 (1), Μπρατσιάκος 9 (1), Μπαρώτας 4, Νεστορίδης, Σταθόπουλος 11 (3), Αποστολόπουλος, Βογιατζής, Τσοκάνης, Χοροζίδης 6, Τσουμάνης 8 (2), Τάρλας, Παπάζογλου 4.

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Αντωνόπουλος 7 (1), Σφυρής 6 (2), Καραχάλιος, Λάμπας 9, Αργύρης 9, Πουλής 2, Τσακωνίτης 17 (4), Γκιρίτσης 4, Τσαπουρνάς 17.