Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ-ΧΒΑ 82-69

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS)

Εξασφάλισε την άνοδο!

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ-ΧΒΑ 82-69

Η Αναγέννηση Λαμίας νίκησε με 82-69 την ΧΒΑ και εξασφάλισε από σήμερα το εισιτήριο της ανόδου για την Α’ ΕΣΚΑΣΕ φτάνοντας τις 3 νίκες και ενώ απομένουν δύο ακόμα αγωνιστικές για την ολοκλήρωση των playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-19 όμως η ομάδα του Κουμπούρα αντέδρασε, προηγήθηκε με ένα πόντο στο ημίχρονο (37-36) και με το τέλος του γ’ δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (63-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με την Αναγ. Λαμίας να παίρνει τη νίκη που της δίνει ουσιαστικά την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν να διαχειριστούν και τις απουσίες καθώς βρέθηκαν στη Λαμία με μόλις 6 παίκτες, αφού οι παίδες βρίσκονται στην Πάτρα για την προημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τσαπουρνάς με 26, ενώ από το ΧΒΑ, ο Μπαρώτας με 27.

Διαιτητές: Γερονικολός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-36, 63-52, 82-69.

ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Αντωνόπουλος 5 (1), Σφυρής, Διαμαντής 3 (1), Καραχάλιος, Κεραμάρης, Λάμπας 7 (1), Αργύρης 12 (2), Λαδάς, Πουλής 2, Τσακωνίτης 15 (1), Γκυρίτσης 12, Τσαπουρνάς 26.

ΧΒΑ (Γαλάνης): Μπρατσιάκος 14 (4), Μπαρώτας 27 (2), Σταθόπουλος 6, Αποστολόπουλος 3, Χοροζίδης 15 (1), Τάρλας 4.