Β’ ΕΣΚΑΣΕ (ΚΑΤΑΤΑΞΗ): ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΚΑΔΜΟΣ 88-76 (pics)

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (ΚΑΤΑΤΑΞΗ)

Σώθηκε η Λάρυμνα, αγωνία στον Κάδμο!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΚΑΔΜΟΣ 88-76

Η Προοδευτική Λάρυμνας νίκησε σήμερα στο ουδέτερο της Λιβαδειάς τον Κάδμο με 88-76 και παρέμεινε στη Β’ κατηγορία όπου θα δώσει το παρών και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Αντίθετα, το μέλλον του Κάδμου είναι πλέον συνυφασμένο με την πορεία της Παναγίτσας στη Γ’ Εθνική, όπου παραμονή της ομάδας της Χαλκίδας θα σημάνει και αυτόματη σωτηρία για την ομάδα της Θήβας.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τους Δάρρα και Ιωακείμ να οδηγούν την Προοδευτική στη μεγάλη νίκη, απέναντι στον Κάδμο που είχε για πρωταγωνιστή τον Αναστασίου.

Στην πρώτη περίοδο η Προοδευτική προηγήθηκε με 26-23 με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τον Κάδμο με 40-49.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, προηγήθηκαν με 66-62 στο 30′ για να φτάσουν στη νίκη με 88-76.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Αποστόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 14-26, 26-13, 22-14.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Δαδίτσιος): Τσελεκούνης 10 (1), Ντάλλας, Μαρμαρινός 18, Δάρρας 35, Ιωακείμ 20 (3), Λυκούσης, Μαρτίνου, Γιαννόπουλος, Ρομπόκας 5 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Δεφίγγος): Μπατσούλης, Κόλλιας 5 (1), Αναστασίου 32 (2), Παρθένης 3, Θανάσαινας 12 (2), Μπόγρης, Ζυγομήτρος 8, Μπεκρής 8, Χασάπης 6, Δαλαμάγκας 2.