Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 69-59

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Νίκησε και περιμένει!

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 69-59

Ο Άρης Θήβας νίκησε με 69-59 τον Γ.Σ.Ιτέας και πλέον περιμένει το μεγάλο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής στην Ιτέα μεταξύ  της ομάδας του Μωραϊτη με τον Μάκαρο για να δει ποια θέση θα καταλάβει στο τέλος της κανονικής περιόδου!

Ο Άρης πλέον θέλει νίκη της Ιτέας στο φινάλε για να πάρει εκείνος την πρωτιά, οπότε πάμε για ένα φινάλε-θρίλερ που όμοιο του δεν έχει υπάρξει ποτέ!

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Μωραίτη μετά τη νίκη του Αίαντα στην Αμφίκλεια, ‘καίγεται’ για νίκη απέναντι στον Μάκαρο αλλιώς δεν θα μπορέσει να μπει στα play-off του πρωταθλήματος!

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης η ομάδα του Μωραϊτη προηγήθηκε στην αρχή με 2-6 αλλά γρήγορα ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα ξεφεύγοντας με 15-9 και 33-26 στο ημίχρονο.

Στη γ’ περίοδο η ομάδα του Χρήστου με πρωταγωνιστές τους Τσιρόπουλο και Τριανταφύλλου ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 52-35 για να ροκανίσει τη διαφορά στο τέλος η Ιτέα και να διαμορφωθεί το τελικό 69-59.

Από τον Άρη που έδωσε χρόνος συμμετοχής και στους νεαρούς παίκτες του, ξεχώρισαν οι Τσιρόπουλος, Τριανταφύλλου.

Από τον Γ.Σ.Ιτέας που ήταν άστοχος μένοντας χαμηλά στην επίθεση σε σχέση με τα στάνταρ του και σημειώνοντας μόλις 5 τρίποντα, ξεχώρισε ο Γεωργαντάς με 18 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 18-17, 19-9, 17-24.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος, Παπαδημητρίου 12 (1), Ματσαγγούρας 8, Φέτα, Τσιρόπουλος 23 (2), Τσαραμπάρης 4, Στρατέλος, Μανώλας 2, Τσοπανέλης 5 (1), Μελετίου, Τριανταφύλλου 15.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 8, Παπαθεοχάρης, Μπαντελάς 6, Γεωργαντάς 18, Λύτρας 2, Αγγελόπουλος 8 (2), Πράππας 6 (2), Ευθυμίου 3 (1), Παπαδήμας 4, Δημητρίου 3, Κουτρόγιαννος 5, Τσιπούρας.