Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 57-63

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Άλμα παραμονής με φοβερό διπλό στη Θήβα! Ήττα-σοκ για τον Άρη!

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 57-63

Την νίκη-έκπληξη του πρωταθλήματος έκανε η ΑΓΕ Χαλκίδας η οποία πέρασε μέσα από την έδρα του λαβωμένου Άρη με 57-63.

Το διπλό που της δίνει φιλί ζωής και φέρνει τη σωτηρία πιο κοντά πανηγύρισε η ΑΓΕΧ με κλειδί την τέταρτη περίοδο και επιμέρους σκορ (8-18). Ο Άρης στερήθηκε τους Γκόλια (τραυματίας), Παπαδημητρίου (τραυματίας), κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου σημείωσε μόλις 18 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν κομβική καθώς η ΑΓΕΧ πέρασε μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά με τον Άρη να μην μπορεί να επιστρέψει και να χάνει ένα ματς εκτός προγράμματος.

Πλέον ο Άρης Θήβας καλείται να ανακάμψει μετά από αυτό το πισωγύρισμα ενώ, η ΑΓΕΧ πήρε μία νίκη χρυσάφι για την προσπάθεια που κάνει για να κρατηθεί στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 21-14, 18-16, 10-15, 8-18.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Μαμασούκα.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Βλάχος): Βλάχος, Φέτα, Ματσαγγούρας 5, Νικολάου 13, Τσιρόπουλος 8 (2), Τσαραμπάρης, Σαμαρτζίδης, Τζαβίδας, Τσοπανέλης, Μητρόπουλος 12 (4), Τριανταφύλλου 11, Ψαριανός 7.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γραμματικόγιαννης): Κιάκος, Σπύρου, Παστήρας 23 (3), Θωμάς 5 (1), Μαλακασιώτης 8, Βεζυρτζόγλου 5 (1), Κικίδης Κ. 2, Βελισσαράκος 13 (2), Κικίδης Ν. 7 (1), Ρίννης.