FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Το computer της Α’ ΕΣΚΑΣΕ (8η αγωνιστική)

Από τις πλέον συναρπαστικές αγωνιστικές του πρωταθλήματος ήταν η 8η, με δύο αγώνες να πηγαίνουν στην παράταση και με αρκετές ακόμα αναμετρήσεις να κρίνονται στις λεπτομέρειες!

1. ΜΑΚΑΡΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 16

Πέρασε και από την Ιστιαία κερδίζοντας τον Τελεθριακό με 77-53. Ισοφάρισε το καλύτερο αμυντικό του ρεκόρ, με τους 53 πόντους παθητικό (5η αγωνιστική με Άρη Αμφίκλειας). Ατομικό ρεκόρ πόντων από τους Λεοντίου (11), Φωτητζόγλου (20).

2. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 15

Νίκησε στην τρίτη παράταση τον Αίαντα Αυλίδας με 81-80. Ο Γ.Σ.Ιτέας σε σύνολο 8 αγώνων πρωταθλήματος έχει παίξει στα 4 ματς παράταση και με τις 3 προχθές έφτασε στο σύνολο τις 7! Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Γεωργαντά (23), πρώτοι πόντοι στο πρωτάθλημα από τον Κοντογιάννη (4).

3. ΜΑΛΕΣΙΝΑ ΒΑΘΜΟΙ 15

Νίκησε στην έδρα του τον Σύλλα με 93-50, πετυχαίνοντας μια σειρά από ρεκόρ. Οι 93 πόντοι ως η καλύτερη φετινή επίδοση στην επίθεση, οι 50 ως η καλύτερη αμυντική και το +43 ως η μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη. Ατομικά ρεκόρ πόντων από τους Ξετρίχη (15), Τούντα (5), Βίγγο (6).

4. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 15

Νίκησε στη Λιβαδειά τον Απόλλωνα με 49-57. παρά τη νίκη του, οι 57 πόντοι ήταν η χειρότερη επιθετική του μέρα. Αντίθετα, οι 49 πόντοι η δεύτερη καλύτερη αμυντική επίδοση (48 με Σύλλα). Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Βλάχο (5).

5. ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 12

Ηττήθηκε στην 3η παράταση στην Ιτέα με 81-80. ‘Χτυπάει’ όλα τα ματς και είναι αξιοσημείωτο πως από τις 4 ήττες η μεγαλύτερη ήττα είναι με 7 πόντους διαφορά. Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Κωνσταντούρα (26).

6. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 12

Έχασε στην έδρα του από τον Άρη Θήβας με 49-57. Έχει την 3η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 497 πόντους. Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Καρφάκη (14).

7. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 11

Έχασε στην έδρα του από τον Μάκαρο με 53-77. Οι 53 πόντοι το χειρότερο φετινό ρεκόρ για την ομάδα του Δαδίτσιου. Για πρώτη φορά άποντος ο Χοτζαλάρι, ατομικό ρεκόρ από τον Τσιτούμη (8). Το -24 αποτελεί τη μεγαλύτερη φετινή σε έκταση ήττα.

8. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 11

Νίκησε στην έδρα του στην παράταση τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 72-68. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην έδρα του, οι άλλες δύο εκτός έδρας με ΑΓΕΧ και Σύλλα. Ο Κατσούλας ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ πόντων (22), πρώτοι πόντοι στο πρωτάθλημα για τον Χ.Χατζηστάμου (2).

9. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 10

Νίκησε τον Άρη Αμφίκλειας με 56-52. Οι 52 πόντοι αποτελούν το καλύτερο φετινό αμυντικό ρεκόρ για την ομάδα του Βελισσαράκου. Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη εντός έδρας (η πρώτη νίκη 21/10 με Απόλλωνα Χαλκίδας). Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Βελισσαράκο (17).

10. ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 10

Έχασε στη Χαλκίδα από την ΑΓΕΧ με 56-52. Οι 56 πόντοι η καλύτερη φετινή αμυντική επίδοση που δεν ήταν αρκετή όμως για τη νίκη. Οι 52 πόντοι η 2η χειρότερη φετινή συγκομιδή (47 με τον Απόλλωνα Λιβαδειάς την 2η αγωνιστική).

11. ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 9

Έχασε στην παράταση από τον Γ.Σ.Αυλίδας με 72-68. Οι 5 από τις 7 ήττες φέτος του Απόλλωνα με μονοψήφιο αριθμό διαφοράς πόντων. Ατομικά ρεκόρ πόντων από τους Πούλο (18), Γιώτη (7), Μπέλλο (12), Προκοπάκη(8).

12. ΣΥΛΛΑΣ ΒΑΘΜΟΙ 8

Έχασε στη Μαλεσίνα με 93-50. Εμπειρίες στους νεαρούς παίκτες δίνει διαρκώς ο Φώτου που έχει χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής 21 αθλητές. Ατομικό ρεκόρ έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. για τον Πολίτη με 4 τρίποντα. Ο Σύλλας έχει τη χειρότερη άμυνα και επίθεση του πρωταθλήματος.