Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 73-69

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Ήττα στην παράταση-φωνές για εκπρόθεσμο καλάθι!

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 73-69

Για τρίτη φορά σε εκτός έδρας αγώνα του Ερμή Σχηματαρίου το ματς κρίθηκε σε παράταση (!), με την ομάδα του Τσαούση να χάνει τελικά από τον Άρη στη Νίκαια με 73-69.

Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα ισόπαλες 65-65, με τον Ερμη να διαμαρτύρεται για εκπρόθεσμο καλάθι των γηπεδούχων στην εκπνοή που ισοφάρισαν το ματς!

Με το σκορ 63-62 υπέρ του Άρη, ο Κώνστας ευστόχησε σε τρίποντη βόμβα στα 4′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 63-65!

Οι γηπεδούχοι πήραν τάϊμ-άουτ και στην επαναφορά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 65-65 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για εκπρόθεσμο καλάθι!

Μάλιστα, η ομάδα του Τσαούση υπέβαλε ένσταση μετά τη λήξη του αγώνα ενώ έχει και το βίντεο του αγώνα που φαίνεται πως ο χρόνος είχε τελειώσει!

Ο Ερμής πάντως δεν ήταν καλός, βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα με 25-14 ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 38-30.

Στη συνέχεια με πολύ καλή άμυνα ο Ερμής πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 30′ με 48-51 για να ακολουθήσουν όσα προαναφέραμε.

Διαιτητές: Κρεστενίτης-Καρτάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 13-16, 10-21, 17-14, 8-2.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ζερβουλάκος): Αλτσαντζής, Στογιάνοβιτς 11 (3), Κανάς 4, Καρυπίδης, Θαλασσινός 18 (1), Κωνσταντίνου 2, Γαλίτης 3, Κόλλιας 13, Καπετάνιος 4, Γρίβας 18 (4), Βράνης.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Πανταζής 15 (1), Θωμάς 7 (1), Γκρινιάρης 10, Σπηλιόπουλος 3 (1), Κώνστας 13 (3), Φλώτσιος, Κουτής, Αγγελέτος 6, Τσιριμώκος, Γυφτονικολός 3, Μαρμαρινός 10.