Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 91-81

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Θρίλερ με δύο παρατάσεις!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 91-81

Μεγάλο ντέρμπι στη Λιβαδειά, με τον Απόλλωνα να κερδίζει μετά από δύο παρατάσεις τον Γ.Σ.Ιτέας με 91-81 στο…θρίλερ της αγωνιστικής!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 9-0 με την Ιτέα να αντιδρά αμεσα και την α’ περίοδο να τελειώνει με 18-14.

Η β’ περίοδος ανήκε στην ομάδα του Μωραϊτη που με επιμέρους σκορ 10-25 πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 28-39.

Το ξεκίνημα της γ’ περιόδου όμως ήταν πολύ καλό για τον Απόλλωνα που μπήκε και πάλι στη διεκδικηση της νίκης (42-47), με το τελευταίο 10λεπτο να μην είναι για…καρδιακούς!

Η Ιτέα προηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό με 57-62 με τον Κωτσαδάμ με τρίποντο να μειώνει σε 60-62.

Ο Μπαντελάς με βολές πέτυχε το 60-64 για να πετύχει νέο τρίποντο ο Σφυρής μειώνοντας στον πόντο (63-64). Ο Μπαντελάς με 1/2 βολές έγραψε το 63-65 και ο Βέλλιος με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 65-65 οδηγώντας τον αγώνα στην α’ παράταση. Γι’ αυτή την τελευταία φάση, διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζοντας πως δεν έγινε φάουλ πάνω στον Βέλλιο.

Στην α’ παράταση ο Απόλλωνας ξέφυγε με 6 πόντους αλλά η Ιτέα με ένα δικό της σερί και 2/2 βολές του Παπαθεοχάρη πέρασε μπροστά στα 28′ δευτερόλεπτα με 72-75.

Ο Βέλλιος όμως απάντησε και πάλι, αυτή τη φορά με τρίποντο ισοφαρίζοντας στα 6′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 75-75, με τον Κουτρόγιαννο να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για την Ιτέα.

Στη β’ παράταση οι γηπεδούχοι με πολύ καλή ψυχολογία και βάζοντας μεγάλα σουτ έφτασαν στη νίκη κατακτώντας μάλιστα και μια διαφορά 10 πόντων (91-81).

Διαιτητές: Μαμασούκα-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 28-39, 42-47, 65-65 (καν.διάρκεια), 75-75 (α’ παρατ.), 91-81 (β’ παρατ.-τελ.αποτελ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης):Λιάντζας, Βέλλιος 11 (1), Κωτσαδάμ 12 (2), Τερματζίδης 8 (1), Μακρής 9, Ζάμπας 17 (4), Πππάς 2, Σφυρής 17 (2), Τόλιας 4, Καρφάκης, Σκαλτσάς 15.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 7 (1), Παπαθεοχάρης 7 (1), Μπαντελάς 7, Γεωργαντάς 18, Παπαδρόσος, Αγγελόπουλος 9 (3), Πράππας 10 (2), Ευθυμίου 15, Παπαδήμας 4, Δημητρίου 3 (1), Κουτρόγιαννος 1, Μούκας.