Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: ΧΑΝΙΑ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 78-82

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Θρίαμβος στην παράταση με καλάθι και φάουλ του Γυφτονικολού!

ΧΑΝΙΑ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 78-82

Μεγάλη, τεράστια εκτός έδρας νίκη για τον Ερμή Σχηματαρίου, που κέρδισε μέσα στα Χανιά την τοπική ομάδα με 82-78 μετά από 5λεπτη παράταση, φτάνοντας τις 2 νίκες στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικης, με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Γυφτονικολό που πέτυχε καλάθι και φάουλ στο τέλος της παράτασης δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του!

Στο ημίχρονο τα Χανιά προηγήθηκαν με 35-33 με τον Ερμή να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος της γ’ περιόδου με 54-57.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 71-71 με τον αγώνα να πάει στην παράταση, όπως και την 1η αγωνιστική στην Πεντέλη!

Μόνο που αυτή τη φορά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό με τον Ερμή να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 82-78 που όπως ήταν αναμενόμενο πανηγυρίστηκε δεόντως!

Ο Ερμής θα μπορούσε να είχε πάρει τον αγώνα από την κανονική διάρκεια όταν στην τελευταία επίθεση με το σκορ 71-69 ο Πανταζής πέτυχε το καλάθι (71-71) και κέρδισε και φάουλ για να χάσει όμως τη βολή και το ντέρμπι να πάει στην παράταση!

Τα Χανιά προηγήθηκαν με 78-76 αλλά ο Ερμής ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Ο Γυφτονικολός, που το βράδυ του Σαββάτου έβγαλε το κουστούμι της Κύμης, έβαλε τη φόρμα και πήρε το αεροπλάνο για τα Χανιά, ανέλαβε δράση δείχνοντας πως είναι πολύτιμο εργαλείο για την ομάδα του!

Με το σκορ 78-76, πήρε τη μπάλα, γύρισε στο καλάθι και καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά τον Ερμή με 78-79!

Η ομάδα του Τσαούση έβγαλε την άμυνα και ο Γκρινιάρης έγραψε τους τίτλους τέλους βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη, με εύστοχο τρίποντο που διαμόρφωσε το τελικό 78-82!

Πολύ καλός ο Ερμής, αλλά δεν μπορείς να μην ξεχωρίσεις τον Γυφτονικολό, τον Κώνστα που φέτος βλέπει το καλάθι σαν…βαρέλι και τον Γκρινιάρη που έδωσε ρεσιτάλ στο β’ ημίχρονο!

Διαιτητές: Λύρας-Τζίμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 35-33, 54-57, 71-71(καν,διάρκεια), 78-82 (τελ.αποτελ.).

ΧΑΝΙΑ (Ρόδας): Σταθόπουλος, Κουτσαβδής, Αλεξίου 13 (3), Υφαντόπουλος, Σαράντης 13 (3), Μπαγάκης 14 (4), Πούρος 3, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 6, Τασιούδης 19 (2), Κοντογιάννης 4.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολωμονίδης): Ζίμπρας, Πανταζής 9 (1), Θωμάς 8, Γκρινιάρης 20 (2), Κολοβός 2, Κώνστας 14 (4), Φλώτσιος 2, Αγγελέτος 2, Τσιριμώκος 3 (1), Γυφτονικολός 11, Σπηλιόπουλος 4 (1), Μαρμαρινός 7.