Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 79-77

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Ήττα στην παράταση!

ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 79-77

Δεν τα κατάφερε ο Ερμής Σχηματαρίου στην πρεμιέρα της Γ Εθνικής και ηττήθηκε με 79-77 στην Πεντέλη σε ένα ματς που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Το σκορ στην κανονική διάρκεια ήταν 70-70.

Η ομάδα του Τσαούση απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, έπαιξε στα ίσια παρά τις απουσίες βασικών της παικτών (Γυφτονικολός), χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες στην παράταση του αγώνα.

Το ματς ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Στην πρώτη περίοδο ο Ερμής προηγήθηκε με 17-18 με το ημίχρονο να τελειώνει με 34-37 με την ομάδα του Τσαούση να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Το β’ ημίχρονο ήταν ακόμα καλύτερο για τον Ερμή που πέρασε μπροστά με 49-55 στο τέλος της γ’ περιόδου για να γίνει στο τέλος μεγάλη μάχη!

Η Πεντέλη πέρασε μπροστά με 61-60 στο 4:43 για τη λήξη με το ντέρμπι να τελειώνει με 70-70 για να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση!

Εκεί τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο 78-77 το Σχηματάρι έχασε την επίθεση και αμέσως έκανε φάουλ. Οι γηπεδούχοι με 1/2 βολές έκαναν το 79-77 και ο Γκρινιάρης πήρε την τελευταία επίθεση αλλά το ντράϊβ δεν οδήγησε σε καλάθι με το 79-77 να είναι το τελικό σκορ.

Για τον Ερμή, ο Μαρμαρινός έπαιξε στα πρώτα 5′ και μετά ξανά στην παράταση λόγω ενός τραβήγματος που τον κράτησε στον πάγκο για αρκετή ώρα, με το Σχηματάρι να φτάνει μια ανάσα από τη νίκη παίζοντας χωρίς τους βασικούς του σέντερ (Μαρμαρινός-Γυφτονικολός), ενώ και ο Σπηλιόπουλος αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό.

Διαιτητές: Κώτσου, Ασημακάκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 34-37, 49-55, 70-70 (κ.α.), 79-77.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσιδης, Κιτσούλης): Παπανδρέου 7, Νάσσης, Γεωργακόπουλος 12 (1), Λίτσο 8 (2), Αποστολόπουλος 11 (2), Πορτελάνος, Νταλλής 3, Νιφόρας 2, Μούλας 16 (1), Μπίγκος 2, Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 16.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Πανταζής 7 (1), Θωμάς 16 (1), Γκρινιάρης 15 (2), Κολοβός 4, Κώνστας 9 (3), Φλώτσιος 3 (1), Κούτης, Αγγελέτος, Τσιριμώκος, Σπηλιόπουλος 19 (5), Μαρμαρινός 4.