Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΣΥΛΛΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 70-71

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Διπλό στην παράταση!

ΣΥΛΛΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 70-71

Μεγάλο ντέρμπι στην πρεμιέρα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ στην Αιδηψό και τεράστια νίκη του Άρη Αμφίκλειας στην παράταση με 71-70!

Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν την περισσότερη ώρα του αγώνα χέρι-χέρι στο σκορ.

προς το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Σύλλας προηγήθηκε με 61-59 και στα 7′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Μώρος ψύχραιμος με 2/2 βολές ισοφάρισε στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση καθώς οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση, ο Άρης έδειξε να καθαρίζει τον αγώνα όταν προηγήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με 67-71, αλλά ένα τρίποντο του Ματάκια ξαναέβαλε την ομάδα του Φώτου μέσα στον αγώνα (70-71).

Στην επίθεση του Άρη, ο Νικόλοβ χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Σύλλας είχε μία βολή για την ισοφάριση και την επίθεση για την ανατροπή και τη νίκη!

Ο Ματάκιας αστόχησε όμως στη βολή, χάθηκε και η επίθεση με τον Μαυροζούμη να αστοχεί σε τρίποντο και ο Άρης απέδρασε από την Αιδηψό με το διπλό (70-71)!

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε με 13-23, με τον Σύλλα να ισορροπεί γρήγορα για να τελείωσε το ημίχρονο ισόπαλο (27-27).

Ο Σύλλας ξέφυγε με τη σειρά του με 52-42 αλλά ήταν η σειρά του Άρη να επιστρέψει και ο αγώνας στην τελευταία περίοδο αλλά και στην παράταση να πάει στον πόντο και να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι δυό ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και στην περσινή πρεμιέρα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ στην Αιδηψό, με τον Σύλλα τότε να είναι εκείνος ο νικητής μετά από 5λεπτη παράταση!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλλας-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 27-27, 45-41, 61-61 (καν.διάρκεια), 70-71 (τελ.αποτελ.).

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Πολίτης 8 (2), Φαφούτης, Φώτου 18 (3), Μαυρομιχάλης, Θεοδώρου 6, Πάλλας 5, Μαυροζούμης 2, Ανδρίτσος 8, Χράπαλος 2, Χατζής 7, Ματάκιας 12 (1), Παπακοσμάς.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος 11 (2), Μιχέλης 10 (1), Κάτσικας, Παπαδάκης 15 (1), Νικόλοβ 14 (3), Χούμπα 11 (1), Τσεκούρας 6, Γεωργόπουλος 4 (1).