FEATURED Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (ΚΑΤΑΤΑΞΗ 1-2): ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 62-61

Υπερπρωταθλητής το ΧΒΑ!

Στο ουδέτερο κλειστό της Λιβαδειάς, οι Ακαδημίες Χαλκίδας νίκησαν την Αναγέννηση Λαμίας με 62-61 κατακτώντας τον τίτλο του υπερπρωταθλητή της Γ’ κατηγορίας, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια ιδανική χρονιά που είχε εκτός από τον τίτλο στο αντρικό και μεγάλες διακρίσεις στα τμήματα υποδομής!

Ο σημερινός αγώνας που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά ήταν θέμα γοήτρου κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο αγώνας πήγε στον πόντο με το μεγαλύτερο προβάδισμα και από τις δύο ομάδες να είναι μέχρι το +5.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε με 56-58 με τον Μπαρώτα με λέί-απ να ισοφαρίζει για την ομάδα του Γυφτονικολού σε 58-58.

Το ΧΒΑ έπαιξε καλή άμυνα, πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ και ο Σταθόπουλος με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Χαλκίδας με 59-58.

Νέα καλή άμυνα για το ΧΒΑ και ο Χροναίος στο ένας εναντίον ενός το 61-58!

Με τρίποντο του Αντωνόπουλου στα 14′ δευτερόλεπτα η Αναγέννηση Λαμίας ισοφάρισε σε 61-61!

Στα 8′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μπαρώτας με 1/2 βολές πέτυχε το 62-61 με το ΧΒΑ να παίζει καλή άμυνα κλέβοντας τη μπάλα και κατακτώντας τον τίτλο στη Γ’ κατηγορία!

Έτσι λοιπόν, Ακαδημίες Χαλκίδας, Αναγέννηση Λαμίας και Μούτα Δομοκού είναι οι τρεις ομάδες που θα παίζουν από την ερχόμενη αγωνιστική σεζόν στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 36-37, 50-52, 62-61.

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γυφτονικολός-Μπρατσιάκος): Χροναίος 15 (1), Μπαρώτας 12 (1), Μπουρμάς 3 (1), Σταθόπουλος Δημ. 23 (1), Τάρλας, Αποστολόπουλος 1, Σταθόπουλος Κ. 2, Νάτσιος, Μπιλάλης, Γιαπλές, Τσουμάνης, Τζάνης 4.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Λύκος 8 (1), Καραχάλιος 11, Αντωνόπουλος 6 (1), Καραγιαννίδης, Λάμπας 16 (1), Πουλής 16, Γκιρίτσης 4, Λαδάς.