ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ): ΙΑΛΥΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 54-55

Τεράστια επιτυχία για τον Γ.Σ.Ιτέας, που σήμερα νίκησε σε ένα μεγάλο ντέρμπι τον Ιαλυσό Ρόδου με 55-54 για το παιδικό πρωτάθλημα, με τους μικρούς του Μωραϊτη να αποδίδουν πολύ καλό μπάσκετ ανεβαίνοντας στη 2η θέση του γ’ ομίλου!

Ο Ιαλυσός ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 17-8 αλλά γρήγορα η Ιτέα μάζεψε τη διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει με 29-25.

Η ομάδα της Ρόδου διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη γ’ περίοδο ενώ στο 7′ πριν τη λήξη προηγήθηκε με 8 πόντους.

Από εκεί και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση της Ιτέας που με πιεστική άμυνα και πρωταγωνιστές τους Παγώνη, Σανούδο, Δημητρίου και Παπαδρόσο πέρασε  μπροστά με 7 πόντους, βρίσκοντας λύσεις και απέναντι στη σύνθετη άμυνα ζώνης που ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον Παγώνη!

Η έξοδος με 5 φάουλ από τον αγώνα του Παπαδρόσου έδωσε τη δυνατότητα στον Ιαλυσό να πλησιάσει στον πόντο (52-53).

Ο Παγώνης με 2/2 βολές στα 11′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγραψε το 52-55, με τους Ροδίτες να αστοχούν σε δύο τρίποντα για την ισοφάριση και απλά να μειώνουν στο τελικό 54-55 με φόλοου στην εκπνοή.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος-Αυγερινός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8, 29-25, 42-34, 54-55.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Αβεκλούριος): Παντελίδης Κ. 6, Μπόζης 17, Κατσιδώνης, Παντελίδης Π., Τριανταφύλλου 2, Κοντάκος 15 (1), Νουμερόπουλος 14.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Περδίκης, Παγώνης 19 (1), Παπανικολάου, Αγουρίδης, Σανούδος Α. 3 (1), Γερεντές, Φώτης, Σανούδος Μ. 11, Ιατρίδης, Δημητρίου 11 (1), Παπαδρόσος 11 (1), Αναγνωστάκος.