Α1

Νίκη-θρίαμβος και παραμονή στην Α1! (Γ.Σ. Κύμης-Απόλλων Π. 76-70)

ΨΥΧΑΡΕΣ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΙΑΚΟΥ ΝΙΚΗΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΑΤΡΩΝ ΜΕ 76-70 ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΕΠΑΞΙΑ ΣΤΗΝ Α1! ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΜΙΣΕ ΑΣΦΥΚΤΙΚΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΝΗΘΟΥ!

Ας κρατήσουν οι χοροί τώρα, με την Κύμη να πετυχαίνει νίκη-θρίαμβο απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας στον…τελικό της Α1 με την ομάδα του Μπρατσιάκου να ανανεώνει το ραντεβού της και τη νέα περίοδο στην Α1!

Ένας αγώνας στον οποίο παίχτηκαν οι κόποι μιας χρονιάς, με τους γηπεδούχους να κάνουν κατάθεση ψυχής κατακτώντας τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους!

Συγκλονιστικό το ματς, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στην αρχή ακόμα και με 11 πόντους, με τον Απόλλωνα να κάνει τη μεγάλη επιστροφή και το ημίχρονο να τελειώνει με ένα πόντο υπέρ των νεοφώτιστων (39-38).

Στο β’ ημίχρονο η Κύμη με μπροστάρη τον Τσούπκοβιτς στις αρχές πήρε εκ νέου σημαντικό προβάδισμα στο ματς, αλλά από δικά της λάθη ο Απόλλωνας προσπάθησε και κατάφερε να επιστρέψει εν μέρει.

To 52-41 έγινε 62-58 για να κάνουν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια κατάθεση ψυχής πάνω στο παρκέ φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Στο 70-67 ο Σιγκούνας με ένα παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι πέτυχε το 72-67 και στα τελευταία δευτερόλεπτα με ευστοχία από τις βολές η Κύμη (6/6) έφτασε στο θρίαμβο με 76-70 ανανεώνοντας το ραντεβού της με την Α1 και για την επόμενη σεζόν!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 39-38, 58-49, 76-70.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Καντί 17 (3), Τσούπκοβιτς 9 (1), Κοστόφ 13 (1), Πάμπλαντ 2, Όρτον 18, Σχίζας, Σιγκούνας 4, Σταμάτης 7, Τουντζιαράκης 6.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Σκουρτόπουλος): Χίκεϊ 23 (3), Μπαρτ 17 (2), Μπάβτσιτς 2, Καλινόσκι 8 (2), Ρέινς 6, Στόκτον, Διαμαντάκος 8 (7 ριμπ.), Σλαφτσάκης 2, Κουζέλογλου 4 (11 ριμπ.), Βεργίνης.