Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 62-58

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Ανατροπή και νίκη!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 62-58

Με κατακόρυφη άνοδο στην απόδοσή της στο β’ ημίχρονο, η ΑΓΕ Χαλκίδας έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη απέναντι στον Τελεθριακό με 62-58, παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους (30-43).

Με ένα σερί όμως 21-3, η ομάδα του Βελισσαράκου όχι μόνο επέστρεψε στο ματς αλλά πήρε και το προβάδισμα (51-46) για να φτάσει τελικά σε μια νίκη με μικρή βαθμολογική αλλά αρκετά σημαντική ψυχολογική σημασία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τελεθριακός ήταν καλύτερο, είχε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει μπροστά το πρώτο μισό του αγώνα με 30-43.

img_0208Η ΑΓΕ Χαλκίδας όμως αντέδρασε, με σύνθετη άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους για το καλάθι της με τον Τελεθριακό να πετυχαίνει σε όλο το β’ ημίχρονο μόλις 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 53-48 στο τέλος της γ’ περιόδου, διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα στη συνέχεια φτάνοντας τελικά στη νίκη με 62-58.

Από την ΑΓΕΧ, καλή απόδοση είχαν οι Χαρατσής και Βελισσαράκος που αγωνίστηκαν άρρωστοι, αλλά και ο Φωτητζόγλου.

Από τον Τελεθριακό που για μια ακόμα φορά φέτος ήταν άκρως ανταγωνιστικός σε ένα εκτός έδρας αγώνα, ξεχώρισαν οι Ιωακείμ, Κουμπές.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Μασλαττζίδης Λ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 14-25, 23-5, 9-10.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 20 (1), Σταμέλος, Προβατάς, Μακρύγιαννης 5, Αργυρίου 6 (1), Σιδερίδης 2, Φωτητζόγλου 23 (1), Βελισσαράκος 6 (1), Κανάκης, Σαββόπουλος.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 2, Ρουμελιώτης 6, Παπαθανασίου 1, Ιωακείμ 19 (3), Μητρόπουλος 12 (2), Κουμπές 2, Δήμου 3 (1), Τριανταφύλλου 11, Τσιτούμης 2.

Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.