Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Α.Ο.ΚΥΜΗΣ 78-46

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Μόνος πρώτος!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Α.Ο.ΚΥΜΗΣ 78-46

Την ανατροπή στην ρετιρέ της βαθμολογίας ολοκλήρωσε ο Απόλλωνας Χαλκίδας που νίκησε στο ντέρμπι κορυφής τον Α.Ο.Κύμης με το ευρύ και εντυπωσιακό 78-46 και πλέον απολαμβάνει από σήμερα το βράδυ τη μοναξιά της κορυφής!

Οι παίκτες του Αντώνη Γκλιάτη έπαιξαν καλό μπάσκετ, εκμεταλλεύτηκαν και τις απουσίες της Κύμης και πλέον είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την 1η θέση στον α’ όμιλο, με το στόχο της ανόδου στην Α’ κατηγορία να αρχίσει να φαίνεται στο…βάθος του τούνελ!

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το πάνω χέρι στο ματς, χωρίς όμως να εξασφαλίσουν κάποια μεγάλη διαφορά. Το ημίχρονο τελείωσε με 33-23, στη γ΄περίοδο η διαφορά ήταν στα ίδια επίπεδα (48-39), για να κάνει ένα εντυπωσιακό φίνις στο ματς η ομάδα του Γκλιάτη και με επιμέρους σκορ 30-8 να φτάσει σε μια μεγάλη σε σημασία και έκταση νίκη απέναντι στην Κύμη με 78-46!

Οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις στην επίθεση από αρκετούς παίκτες, με τον Θανάση Πούλο να δίνει…ρεσιτάλ με 25 (5) πόντους! Πολύ καλοί και οι Καψούλης, Γιακομίδης, Τζάνος.

Από την Κύμη μακράν κορυφαίος ο Κικίδης (23) που σε αρκετές περιπτώσεις φαινόταν να παλεύει μόνος του!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Τσάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 14-9, 15-16, 30-8.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Λυμπερόπουλος 2, Μιχελής 4, Τζάνος 11 (1), Καψούλης 16 (1), Πούλος 25 (5), Ιντζίδης 1, Γεωργίου 2, Γιακομίδης 13, Μήλιος 2, Ανδρέου 2.

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ (Γεωργίου): Ψαριανός 4 (1), Τσιαχτάνης 5, Θωμάς 4 (1), Στόϊκος 4, Κεράτσας 6 (2), Κικίδης 23 (2), Δημητρός.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album από τον αγώνα.