Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 66-65

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Στο τσακ!

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 66-65

Κοντά στην έκπληξη βρέθηκε το Ληλάντιο σήμερα το βράδυ στην Αυλίδα, κοντράροντας στα ίσια τον Αίαντα για να πάρει τελικά τη νίκη με ένα πόντο (66-65) η ομάδα του Σάλιαρη σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έφτασαν τις 6 σερί, για να βρεθούν πλέον  στη 2η θέση του πρωταθλήματος!

Αντίθετα το Ληλάντιο, μετά την ήττα στην εκπνοή από την Ερέτρια, ήρθε μια ακόμα στα τελευταία δευτερόλεπτα, αν και για την ομάδα του Σαράπη ασφαλώς και μετράει σήμερα η πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο.

Ο Αίντας προηγήθηκε με 36-29 στο ημίχρονο, με το Ληλάντιο να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 10-20 στη συνέχεια για να περάσει μπροστά με 46-49.

Στην τελευταία περίοδο το ματς πήγε στον πόντο και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Κόκορης με τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στον Αίαντα (66-62) για να απαντήσει αμέσως ο Γκιζιώτης με το ίδιο νόμισμα (66-65).

Στα 24′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, το Ληλάντιο ξεκίνησε την τελευταία του επίθεση την οποία εκδήλωσε προς το τέλος ο Αναγνώστου χωρίς όμως να ευστοχήσει για να παραμείνει το 66-65 υπέρ του Αίαντα ως το τελικό αποτέλεσμα.

Καλύτεροι των νικητών από τους οποίους απουσίαζαν οι Μπαλτάς και Ντάλλης, ήταν οι Μαλισιόβας, Τσιώλης και Καραπετάκος.

Από το πολύ καλό Ληλάντιο ξεχώρισαν οι Παπάζογλου, Αναγνώστου και Αργυρίου.

Διαιτητές: Γερονικολός-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-29, 46-49, 66-65.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης, Κόκορης 11 (1), Ιωάννου, Μαλισιόβας 15, Χαϊντούτης, Τριανταφύλλου 6, Κουτρομάνος, Τσιώλης 19 (2), Καραπετάκος 11, Παπαχαραλάμπους 1, Βασιλείου 3 (1), Κόφφας.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Σαράπης): Μαγκλάρας 4, Ριζούλης, Λούκας 5 (1), Αναγνώστου 15 (2), Χοροζίδης 12, Μπρούζος 1, Αργυρίου 8 (2), Σαρδελής 2, Σφύρλας, Γκιζιώτης 3 (1), Μήτρογλου, Παπάζογλου 15.