Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 65-75

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Πέρασε από την Ιστιαία!

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 65-75

Με το ροζ φύλλο αγώνος έφυγε από το κλειστό της Ιστιαίας η Παναγίτσα κερδίζοντας τον Τελεθριακό με 75-65, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν αισθητά την απόδοσή στο β’ ημίχρονο όταν και πήραν διαφορά ασφαλείας στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Η Παναγίτσα προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 35-36 ενώ ο Τελεθριακός ξεκίνησε καλύτερα στη γ’ περίοδο παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 43-40.

Άμεση η αντίδραση όμως για την ομάδα του Μιχαήλ, που έκλεισε τη γ’ περίοδο μπροστά με 48-59 για να φτάσει εύκολα στη νίκη με 65-75 και ενώ προηγουμένως είχε ξεφύγει στο σκορ και με +15 (56-71).

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στη γ’ περίοδο όταν η Παναγίτσα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 5-19 με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και ακόμα καλύτερη άμυνα απέναντι στα ατού των γηπεδούχων.

Ο Τελεθριακός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν τα κατάφερε για να καταλήξει το ροζ φύλλο αγώνος δίκαια στην ομάδα της Χαλκίδας με την τελική διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους (65-75).

Διαιτητές: Κάλφα-Μασλατζίδης Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 35-36, 48-59, 65-75

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 3 (1), Ρουμελιώτης Θ. 3, Χατζής, Παπαθανασίου, Μητρόπουλος 13 (3), Ιωακείμ 21 (3), Αφερείμ, Τσιτούμης, Κουμπές 8 (2), Δήμου 2, Φακίτσας 5, Τριανταφύλλου 8.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 11 (1), Μαλακασιώτης, Μπέλλος Χαρ. 17 (1), Τσίτσης 8, Κωνσταντίνου 18 (4), Σαράπης, Μπέλλος Νικ. 2, Λαζαρίδης 15 (2), Ζυγογιάννης 6.