Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 83-81

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Νίκη με άγχος!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 83-81

Το πρώτο ματς στην Ιστιαία ήταν…ματσάρα και κρίθηκε στο ένα σουτ. Σήμερα, η ιστορία επαναλήφθηκε στην Ιτέα, με το ίδιο φινάλε, με την ομάδα του Μωραϊτη να παίρνει τη νίκη με 83-81 απέναντι σε ένα Τελεθριακό που για μια ακόμα αγωνιστική ήταν εξαιρετικός μακριά από την έδρα του.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τέλος, σε ένα ντέρμπι που πήγαινε στον πόντο. Ο Ρουμελιώτης με δύο πόντους μείωσε σε 80-79, η Ιτέα ξεκίνησε στα 30′ δευτερόλεπτα την τελευταία της επίθεση την οποία και εξάντλησε για να την ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο, με καλάθι τριών πόντων του Μπαντελά (83-79).

Στα 5′ δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Κουμπές με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 83-81.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί, πως οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία για τις δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκαν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ιτέα ξέφυγε 2 φορές με 11 πόντους στο ματς, αλλά ο Τελεθριακός είχε πάντα απαντήσεις, προσπερνώντας στο σκορ αρκετές φορές, ακόμα και στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, για να πάει το ματς στον πόντο στο φινάλε και να επικρατήσει η Ιτέα με 83-81.

Από την Ιτέα, στην οποία απουσίαζε ο τραυματίας Πράππας, ξεχώρισαν οι Γεωργαντάς, Παπαθεοχάρης και Μπαντελάς.

Από τον πολύ καλό Τελεθριακό, διακρίθηκαν οι Ρουμελιώτης, Ιωακείμ.

Διαιτητές: Ντάνος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 45-41, 60-58, 83-81.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Πασαλιμανιώτης, Παπαθεοχάρης 14 (3), Μπαντελάς 12 (2), Ντινόπουλος 3, Σκούρας, Αγγελόπουλος 10 (2), Κοντογιάννης 6 (1), Ευθυμίου 17, Πετράκος, Παρασκευόπουλος, Κουτρόγιαννος, Γεωργαντάς 20.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 4, Ρουμελιώτης 10 (1), Μητρόπουλος 11 (2), Ιωακείμ 27 (3), Αφερείμ, Τσιτούμης, Κουμπές 8, Δήμου 3 (1), Τριανταφύλλου 9.