αρχική Uncategorized Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Σε ρυθμούς…Ευρωλίγκας!

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Σε ρυθμούς…Ευρωλίγκας!

9
0
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Στα πρότυπα της…Ευρωλίγκας οι ομάδες της Α’ ΕΣΚΑΣΕ αυτή την εβδομάδα, με αγώνες Σάββατο-Τετάρτη-Σάββατο καθώς σήμερα είναι προγραμματισμένη η 1η αγωνιστική του β’ γύρου που είχε αναβληθεί στο ξεκίνημα του Γενάρη λόγω του χιονιά.

Μια αγωνιστική με αναμετρήσεις που μπορούν να κρίνουν πολλά σε κορυφή και ουρά ή που μπορούν να μπερδέψουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

Αναμφίβολα, ξεχωρίζουν οι αγώνες της ΑΓΕΧ με τον Άρη Θήβας όπως και η μονομαχία της Μαλεσίνας με το Σχηματάρι.

Ο πρωτοπόρος Ερμής Σχηματαρίου ταξιδεύει στη Μαλεσίνα για να αντιμετωπίσει μια ομάδα που διαθέτει από τις ισχυρότερες έδρες της κατηγορίας. Οι πρωτοπόροι θέλουν τη νίκη για να εξασφαλίσουν το 2-0 απέναντι σε μια ακόμα ομάδα που μπορεί να τη βρουν μπροστά τους στα play-off.

Ντέρμπι όμως και στη Χαλκίδα, με την ανεβασμένη ΑΓΕΧ να υποδέχεται τον Άρη Θήβας στο κλειστό της Πειραϊκής. Οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη για να μπουν για τα καλά στο κόλπο της πρώτης τετράδας, απέναντι σε ένα Άρη που πάει…τρένο στο β’ γύρο με 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Παναγίτσα ταξιδεύει στη Λιβαδειά με στόχο το διπλό, έργο που δεν θα είναι εύκολο, ενώ η Αυλίδα υποδέχεται την Προοδευτική Λάρυμνας σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη για να ξεμπερδεύουν οριστικά με την ουρά της βαθμολογίας, απέναντι στην ομάδα της Λάρυμνας που παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τέλος, η Ιτέα παίζει εκτός έδρας στον Μώλο φιλοδοξώντας να περάσει ένα ήσυχο απόγευμα.

Ο αγώνας Μάκαρου Άμφισσας-Τελεθριακού θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη λόγω εργασιών στο κλειστό της Άμφισσας.

Το σημερινό πρόγραμμα:

21:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ   (Ντάνος-Τσάλλας)

19:00 Κλειστό Λιβαδειάς ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ  (Κοτσιμπός-Ζάχος)

19:00 Κλειστό Μαλεσίνας ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Παντελίδης-Χουγιάζος)

19:00 Κλειστό Αυλίδας Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Κάλφα-Μασλατζίδης Ι.)

19:00 Κλειστό Μώλου ΜΩΛΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Γερονικολός-Τσάμης)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α” ΕΣΚΑΣΕ
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ Ν Η Υ-Κ
1. ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 15 30 15 0 1227-908
2. ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 15 27 12 3 1108-927
3. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 15 25 10 5 1087-892
4. ΜΑΛΕΣΙΝΑ 15 25 10 5 1026-935
5. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 15 24 9 6 994-868
6. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 15 24 9 6 1026-1022
7. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 15 24 9 6 1081-1034
8. ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 15 21 6 9 945-996
9. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 15 20 5 10 920-976
10. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 15 18 3 12 896-1060
11. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 15 16 1 14 883-1147
12. ΜΩΛΟΣ 15 16 1 14 830-1258


Τι έγινε στον πρώτο γύρο

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΜΩΛΟΣ 88-65

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Παπαθεοχάρης 5 (1), Δαλούκας 10 (1), Μπαντελάς 10, Γεωργαντάς 17, Κουτρόγιαννος 5 (1), Αγγελόπουλος 7 (2), Πράππας 18 (6), Πετράκος 5 (1), Κοντογιάννης, Παρασκευόπουλος 5, Πασαλιμανιώτης, Παγώνης 6.

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος): Κωνσταντόπουλος, Καλοβελώνης 12, Παπανικολάου 4, Βλασσόπουλος 25 (4), Γρίβας, Σιότροπος 11 (1), Χάϊτα, Σακελλαρόπουλος, Διαμαντής, Νικολάου Π., Κρέτσης 7 (1), Καίσαρης 5.

 

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 60-64

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Λούκας): Τσελεκούνης Ν.9 (1), Τζεφεράκος 7, Πύλιας 5, Δάρρας 21 (2), Ξυδιάς 4, Χρυσοβέργης 7, Μαρμαρινός 6, Ζουμπόπουλος 1, Τσελεκούνης Σ., Σταθουλόπουλος.

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Αλεξάνδρου 2, Σέφκας 2, Κατσούλας 22, Κωνταντόπουλος 2, Τζεβελέκος 2, Σολδάτος 8, Σαμουρέλης 15, Βασιλείου 11, Καρλής, Αχματιώτης, Τσατσαρώνης, Σπύρου.

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-56

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης):Βλάχος 3 (1), Καλπούζος, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 6, Σκυριανός, Τσιρόπουλος 20 (2), Κλούρας 21, Μανώλας 15 (1), Χαρίσης 4, Ευγενίου, Πανδής 4, Ψαριανός.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος-Κοντός): Αργυρίου 2, Μάρκος 4, Μπεληγιάννης 3 (1), Μακρυγιάννης 5 (1), Μάμαλης 2, Σταμέλος, Στεφανίδης, Φωτητζόγλου 17 (1), Σιδερίδης 13 (2), Κανάκης 3 (1), Βελισσαράκος 2, Τσιλιγιάννης 5.

 

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 81-63

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Κικίδης): Λούκας 7, Μούντριχας, Ξετρίχης, Γρηγοράκης 14 (2), Κολοβός 13, Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος 10 (1), Κωνσταντούρας, Αγγελέτος 9, Κουτής 5 (1), Γυφτονικολός 9, Σπανός 11.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 6, Κανακάρης 3 (1), Γάτος 18, Βίγγος 8, Παπαδημητρίου, Φιλιππόπουλος, Σιριστατίδης 22 (1), Τούντας 3, Βουδούρης 3 (1), Θεοδωράτος.

 

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 81-41

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ-Τοσούνης): Δέδες 12 (2), Κουτσογιάννης 3, Σεβαστόπουλος, Ζυγογιάννης, Τσίτσης 9 (1), Κωνσταντίνου 10 (2), Σαράπης 5, Μπέλλος Χαρ. 6 (1), Μπέλλος Νικ. 9, Λαζαρίδης 22 (3), Περσίδης 1, Ματθαίου 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας-Ζητουνιάτης):Σταμέλος, Κοτσαδάμ, Γιαμάς 2, Τερματζίδης 9 (3), Ζαμπάς, Κουβαράς 4, Αποστολίδης 3 (1), Παππάς 1, Γίτσας, Αλεξόπουλος 8, Καρφάκης 2, Σκαλτσάς 12.