Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ 70-73

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Η Αρτάκη πήρε το ντέρμπι!

ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ 70-73

Μεγάλη μάχη σήμερα το βράδυ στη Χαλκίδα, με την Αρτάκη να παίρνει τη νίκη με 73-70 απέναντι στο Ληλάντιο σε ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν και πήραν σημαντική διαφορά στο σκορ, αλλά το Ληλάντιο με εξαιρετική απόδοση στη συνέχεια έκανε την ανατροπή και πέρασε ακόμα και με 7 πόντους μπροστά!

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά όμως, ο Αλέξης Στεφανίδης με τρίποντη ‘βόμβα’ και ο Καραγιάννης με δύο πολύ δύσκολα καλάθια, έβαλαν την ομάδα του Στ.Καραγιάννη μπροστά στο σκορ για να επικρατήσει τελικά με 73-70.

Παράπονα είχαν οι γηπεδούχοι από τη διαιτησία του Βαρσαμά, τα οποία επικεντρώνονται στην τελευταία φάση, όταν έκαναν φάουλ ώστε να σταματήσει ο χρόνος στα 6.4 δευτερόλεπτα χωρίς όμως να καταλογιστεί από τους διαιτητές με το σκορ στο 70-71, έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 70-73 με 2/2 βολές για τους φιλοξενούμενους στα 2.3 δευτερόλεπτα. Στην τελευταία φάση  οι γηπεδούχοι επιχείρησαν τρίποντο για την ισοφάριση χωρίς αυτό να έχει κάποια τύχη.

Διαιτητές: Παντελίδης-Βαρσαμάς.

Δεκάλεπτα: 13-17, 21-22, 19-11, 17-23.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Σαράπης): Μαρκόπουλος, Λούκας, Αργυρίου 2, Μιχαήλ 9(2), Χοροζίδης 15, Γιάνναλος 6, Γεροντίτης 11(2), Σαρδελής 2, Μπρούζος, Αναγνώστου 21(2), Σφύρλας, Παπάζογλου 4.

ΓΑΣ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Καραγιάννης): Σωτηράκης 8(2), Κιούσης, Καραγιάννης Ν. 2, Κελαϊδίτης, Καραγιάννης Ι. 21(2), Βαλήλας 11, Στεφανίδης 9(3), Νικολής, Κοφινάς 6(1), Φλώρος 3, Μαρκάκης 7, Βλάχος 5.