Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 74-55

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Τρένο χωρίς στάση!

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 74-55

Ασταμάτητος ο Ερμής Σχηματαρίου συνέχισε το σερί του και απέναντι στον Μάκαρο Άμφισσας, φτάνοντας το 10/10 στη φετινή σεζόν μετά το σημερινό 74-55 που τον διατηρεί πρώτο και αήττητο και με 2 βαθμούς διαφορά από τους διώκτες του.

Μια νίκη πάντως που ήρθε με αρκετό άγχος για τους γηπεδούχους, καθώς στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Τσαούση κατάφεραν να ‘ξεκλειδώσουν’ την άμυνα της Άμφισσας φτάνοντας στη νίκη με 19 πόντους διαφορά.

Αρκετοί από τους βασικούς παίκτες των γηπεδούχων δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα έχοντας απέναντι τους μια ομάδα που το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο.

Το ημίχρονο τελείωσε με 41-33 υπέρ του Ερμή, η γ’ περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 53-47, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 21-8 υπέρ του Σχηματαρίου για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 74-55.

Από τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Φλώτσιο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρηγοράκης με 20 πόντους, εκ των οποίων αρκετοί καθοριστικοί στο τέλος, κρίσιμοι οι 6 πόντοι του Κώνστα, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μούντριχας.

Από τον πολύ καλό Μάκαρο, οι Λούπουλ και Αμπλάς ήταν εξαιρετικοί.

Διαιτητές: Μασλατζίδης Ι.-Σοφόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 25-16, 12-14, 21-8.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός, Μούντριχας 8 (2), Ξετρίχης 3, Γρηγοράκης 20 (2), Κολοβός 14 (1), Κώνστας 6 (1), Λούκας, Κωνσταντούρας 9 (1), Αγγελέτος 7, Κουτής 3 (1), Γυφτονικολός 4, Ζορμπάνος.

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Τσιγουρής, Δρίβας, Οικονόμου 7 (1), Λούπουλ 11, Αμπλάς 11 (2), Φουσέκης 2, Χατζηστάμου 11, Τσικνής, Κρικέλας, Μουντζούρης, Γιαννακόπουλος 7, Νασάκης 6.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album από τον αγώνα.