Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 81-62

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Της αμύνης τα παιδιά!

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 81-62

Το τελικό 81-62 μπορεί εκ πρώτης όψης να δείχνει μια εύκολη νίκη για τον Ερμή Σχηματαρίου αλλά τα πράγματα δεν ήταν ακριβώς έτσι.

Ο Τελεθριακός ήταν πολύ καλός για ένα ημίχρονο, έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους και αήττητους αλλά όταν ήρθε η κρίσιμη στιγμή, οι γηπεδούχοι απέδειξαν πως εκτός από ταλέντο στην επίθεση, μπορούν να παίξουν και καλή άμυνα.

Το 37-40 του ημιχρόνου με επιμέρους σκορ 44-22 μετατράπηκε στο τελικό 81-62 με τους παίκτες του Τσαούση να φτάνουν τις 8 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Το πρώτο μισό του αγώνα πάντως, έδειχνε πως θα ακολουθούσε ντέρμπι.

Ο Τελεθριακός με τον Ιωακείμ και τον Μητρόπουλο να βρίσκουν λύσεις πήρε το πάνω χέρι στο σκορ ξεφεύγοντας με 6-14 και 10-20 στο σκορ, αναγκάζοντας τον Τσαούση να χρησιμοποιήσει εσπευσμένα τον Γυφτονικολό που αρχικά ήθελε να προστατέψει, καθότι άρρωστος και απών από τις τελευταίες προπονήσεις της ομάδας του.

Με τον ψηλό στην πεντάδα, ο Ερμής ήταν πιο ορθολογικός, ροκάνισε τη διαφορά που η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +11 για τον Τελεθριακό (14-25), για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά με 37-36 μετά από τρίποντο του Κώνστα στο 1:05 πριν το τέλος, ο οποίος μόλις είχε περάσει στο παρκέ.

Ο Τελεθριακός που έβγαλε καλές επιθέσεις μέσα από σύστημα στο πρώτο μέρος, με μίνι σερί 0-4 έκλεισε μπροστά το πρώτο μέρος με 37-40.

Η συνέχεια όμως όπως είπαμε ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Ερμής έσφιξε την άμυνα του, ο Τελεθριακός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις όπως στο πρώτο μέρος και η διαφορά άνοιξε υπέρ των πρωτοπόρων που προηγήθηκαν με 58-52 στο 30′ για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνος με 19 πόντους διαφορά (81-62).

Από το Σχηματάρι, εξαιρετικός ο Κωνσταντούρας στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι, καθοριστική η συμβολή των Γρηγοράκη και Γυφτονικολού. Ο Κολοβός θετικός στο πρώτο μέρος, ο Κώνστας με 3 τρίποντα επιβεβαίωσε τον τίτλο του μπόμπερ…

Από τον Τελεθριακό, που οι 3 σερί ήττες είναι προϊόν του δύσκολου προγράμματος και που για ένα ημίχρονο ήταν πολύ καλός, ξεχώρισαν οι Ιωακείμ, Μητρόπουλος.

Διαιτητές: Ντάνος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 23-17, 21-12, 23-10.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός 4, Ξετρίχης 15, Γρηγοράκης 18 (1), Κολοβός 7, Κώνστας 9 (3), Φλώτσιος 5 (1), Κωνσταντούρας 10, Μούντριχας, Κουτής, Γυφτονικολός 11, Λούκας 2.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης Θ.2, Μητρόπουλος 16 (4), Παπαθανασίου 6, Ρουμελιώτης Αν., Ιωακείμ 17 (3), Αφερείμ, Τσιτούμης 2, Κουμπές 9, Δήμου 2, Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 6.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album από την αναμέτρηση.