Α1

Ανατροπή κατά το…ήμισυ! (Κολοσσός-Γ.Σ. Κύμης 64-54)

Η ΚΥΜΗ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΠΌ ΤΟ -15 ΠΕΡΑΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΗΣ Δ’ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΕ 49-51 ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ ΜΕ 64-54.

Ο Κολοσσός της Ρόδου θεωρείται ως ένα από τα από τα επτά θαύματα του αρχαίου κόσμου, αλλά η Κύμη λίγο ήθελε για να τον…γκρεμίσει και να στήσει το δικό της άγαλμα στο Βενετόκλειο.

Η ομάδα του Μπρατσιάκου γύρισε από την κόλαση, επέστρεψε από το -15 (36-21) και με άμυνα για σεμινάριο πέρασε μπροστά στην τελευταία και καθοριστική περίοδο με 49-51 μετά από σερί 0-9, αλλά δεν τα κατάφερε, ο Κολοσσός μετά το 53-53 έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-1 για να φτάσει τελικά στη νίκη με 64-54.

Η Κύμη πήγε στο β ημίχρονο να κάνει ότι και πριν από μια εβδομάδα στη Χαλκίδα απέναντι στο Ρέθυμνο. Με τα ίδια συστατικά, τον Ελ Αμίν να δίνει ρεσιτάλ πετυχαίνοντας 15 πόντους στο β’ ημίχρονο και με άμυνα-μπετόν, πέτυχε το πιο δύσκολο κομμάτι του αγώνα, να επιστρέψει δηλαδή στη μάχη αλλά να μην τα καταφέρει στις λεπτομέρειες.

Μετά το 53-53, ο Κολοσσός απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με όπλο την σκληρή του άμυνα έφτασε στο τελικό 64-54.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 36-24, 49-42, 64-54.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14 (12 ριμπ.), Τσούκου 4, Ρέλεφορντ 15 (3), Βασιλόπουλος 12 (1), Χολ 6, Λιάπης, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος, Αγγελάκος, Άχονεν 1, Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 7.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγε 12 (2), Τσούπκοβιτς 9 (2), Κοστόφ, Μόργκαν 6, Ελ-Αμίν 17 (3), Τουντζιαράκης 5, Σχίζας, Κατράνας, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 5 (1).