Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ: Τεράστια διπλά Κάδμου και Έσπερου!

Αν είχε κερδίσει το μεσημέρι και ο Λοκρός τον Ιπποκράτη θα μπορούσαμε να μιλάγαμε για την τέλεια αγωνιστική για τις ομάδες Ένωσης, καθώς λίγες ώρες αργότερα ο Κάδμος στην Κρήτη επί του ΟΦΗ και ο Έσπερος Λαμίας στην Καλλιθέα επί του Πόλις πέτυχαν τεράστια διπλά που τους φέρνουν σε θέση ισχύος στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

ΟΦΗ-ΚΑΔΜΟΣ 64-70

Πολύ μεγάλη νίκη, την τρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Κάδμος που επικράτησε εκτός έδρας του ΟΦΗ με 70-64 και πλέον η ομάδα του Αναστασίου αν και ακόμα είναι νωρίς, μπορεί να ονειρεύεται τα καλύτερα…

Ο Κάδμος πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο β’ ημίχρονο, και με πολύ καλή άμυνα έφτασε στην τεράστια εκτός έδρας επιτυχία.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλς-Σιδέρης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:21-15,33-31,48-53,64-70.
ΟΦΗ (Κόκκινος Γ.): Μητρόπαπας 3, Κριθινάκης , Μαϊστρέλης 9(2), Ξενάκης 6(2), Καρλάφτης 7(1), Μπουμπάρης, Αγαπιάδης 19(2), Πρωτογεράκης 2, Βλαχάκης , Κυρίτσης 3(1), Μουλάς 8(2), Πραντζής.
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Σκεμπές 6, Πανταζής 4, Σιλβέστρου, Θεργιάκης 6(1), Γκρινιάρης 22, Νικολάου, Χαρατσής 16 (2), Τσαπρούνης 8 , Γιάννου, Τσιριμώκος 1, Μπένος 7, Σπηλιώτοπουλος.

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 66-71

Ο Έσπερος βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο και με 18 πόντους διαφορά, αλλά στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Σοφογιάννη με πολύ καλή άμυνα αλλά και λύσεις στην επίθεση από διάφορους παίκτες (4 με διψήφιο αριθμό πόντων) έκανε την ανατροπή κατακτώντας την πολύτιμη νίκη με 66-71.

Δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 50- 46, 66-71
Διαιτητές: Νάστος-Καββαδάς (Ντάβαρης)
Πόλις Καλλιθέας (Μουριχίδης): Μπογδανίδης 8(2), Τσικούρας , Θεοδωράκος 13(2), Λυγκερίδης 12, Ευστρατίου 4, Αρκουμάνης 5(1), Τσελέκος 4,  Κυριλής 9, Καρανδρέας, Τακαργιάς 11(1)
Έσπερος Λαμίας (Γ. Σοφογιάννης): Ρόκας 5 (1), Φραγκιαδάκης , Σέττος 15 (3),  Στογίλκοβιτς 3 (1), Παναγιωτίδης 15 (2), Φύκας Π. 3 , Σοφογιάννης Μ. 11 (2), Φούντας 4, Ζαχαράκης 13 (1), Τσαπούρνας 7, Παπαργυρόπουλος 2.

ΛΟΚΡΟΣ-ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 75-89

Δεν τα κατάφερε στο πρώτο εντός έδρας αγώνα ο Λοκρός Αταλάντης που γνώρισε την ήττα από τον Ιπποκράτη Κω με 75-89.

Οι παίκτες του Ζαρονικόλα δεν βρήκαν λύσεις στο μαρκάρισμα ιδίως του Ασημακόπουλου που με 33 πόντους οδήγησε τους νησιώτες στην εκτός έδρας νίκη.

Ο Ανέστης Μάτος με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Λοκρού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-31, 39-49, 52-67, 75-89.
Διαιτητές: Λυράς- Τεφτίκης Σ.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 3 (1), Ρούζιος 4, Ρουμελιώτης 12, Κοσμετάτος 2, Ντέντα 6, Νικολάου, Παπαηλιού, Μπολμάτης, Μάτος Αν. 28 (1), Μάτος Α. 16 (4), Θώδος, Σμάγκιν 4.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 9 (1), Τρύπας 13 (3), Πλευράκης, Σκούφης 2, Παπαδημητρίου 2, Ασημακόπουλος 33, Χρήστου 2, Χαρίσης 15 (1), Χρύσης 11 (1), Μποδούρ 2, Γκοράτσας.