Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΩΝ 89-50

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Πρώτη νίκη με ξέσπασμα!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΩΝ 89-50

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το πρωτάθλημα ως φαβορί, γνώρισε όμως την ήττα στην πρεμιέρα από τον Α.Ο.Κύμης με το ροζ φύλλο αγώνος να είναι επιβεβλημένο σήμερα για την ομάδα του Αντώνη Γκλιάτη.

Έτσι και έγινε, με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη απέναντι στην ΠΑΕ Ληλαντίων με 89-50 μετά από πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο β’ ημίχρονο της αναμέτρησης όταν μετέτρεψε το 38-37 στο τελικό 89-50!

Στο α’ ημίχρονο όπως φαίνεται και από σκορ το ματς ήταν ντέρμπι. Μετά όμως ήρθς η αγωνιστική κατάρρευση για το Ληλάντιο με τον Απόλλωνα να τρ΄χει ένα επιμέρους σκορ 51-13 κατακτώντας όχι μόνο τη νίκη αλλά και μια μεγάλη διαφορά στο σκορ με 39 πόντους!

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Αντώνη Γκλιάτη άγγιξε το τέλειο σε άμυνα και επίθεση, με έλεγχο των ριμπάουντ, αιφνιδιασμούς και μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μασλατζίδης Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 19-19, 21-9, 30-4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Λυμπερόπουλος 2, Σχοινάς 7 (1), Τζάνος 23 (3), Καψούλης 8, Πούλος 18 (2), Σότο 8, Μιχελής 7 (1), Γιακομίδης 7 (1), Ιντζίδης 1, Μανώλης 6 (1), Τσώκος, Ανδρέου 2.

ΠΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΩΝ (Σαράπης-Μάντζαρης): Μαρκόπουλος 7 (1), Ριζούλης 2, Λουκάς 5 (1), Μπρούζος, Χοροζίδης 12, Αναγνώστου 9, Αργυρίου 4, Σαρδελής 4, Παπάζογλου 7.