Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 70-60

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Πρώτη νίκη!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 70-60

Σεφτέ στις επιτυχίες για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς που επικράτησε της Προοδευτικής με 70-60 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στην Α’ κατηγορία που του δίνει εκτός από τους δύο βαθμούς και το ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια.

Η ομάδα του Βασίλη Ροζάνα εκτός από της πολύ καλής Προοδευτικής είχε να αντιμετωπίσει και τον κακό της εαυτό που παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα να είναι μπροστά στο σκορ με 28-37.

Η αντίδραση όμως ήρθε άμεσα για τον Απόλλωνα που με πολύ καλή άμυνα ροκάνισε τη διαφορά στη γ’ περίοδο (44-47), για να πάρει το πάνω χέρι στο καθοριστικό τελευταίο 10λεπτο επικρατώντας τελικά με 70-60.

Από τον Απόλλωνα, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Καρφάκη (διάστρεμμα) πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Τερματζίδης που σήκωσε το επιθετικό βάρος για τους νικητές.

Από την Προοδευτική που είχε προβλήματα τραυματισμών, με τον Δάρρα να παίζει με ενοχλήσεις από την πρώτη περίοδο και τους Χρυσοβέργη-Κυργιάκο να αγωνίζονται με ένεση, ξεχώρισε στο ντεμπούτο του ο Ψαρράς.

Διαιτητές: Τσάλλας-Μασλατζίδης Λ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 8-18, 16-10, 26-13.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Σταμέλος, Κοτσαδάμ, Μπάτσαρης 3 (1), Τερματζίδης 17 (5), Κουβάρας 10, Αποστολίδης 9 (1), Σταγκίδης, Παππάς 7, Αντωνίου 1, Αλεξόπουλος 4, Γιαμάς, Σκαλτσάς 19.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Λουκάς): Τσελεκούνης 10 (1), Κυργιάκος, Τζεφεράκος 10, Πηλιάς 3, Σταθουλόπουλος 4 (1), Δάρρας 18, Ξυδιάς, Χρυσοβέργης 7, Ντάλλας 2, Ψαρράς 6.