Over play

LIVE: ΚΡΟΑΤΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 67-73 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τέλος! Η Εθνική μας κερδίζει με 67-73 και επιστρέφει δικαιωματικά στην Α’ κατηγορία!

Ο Χαραλαμπόπουλος κερδίζει φάουλ και 2 βολές. Με 1/2 το 67-73.

Ο Λούντζης στα 24′ δευτερόλεπτα με 2/2 το 67-72.

Ο Μουράτος με 1/2 το 65-70.

Άστοχο τρίποντο οι Κροάτες ριμπάουντ ο Μουράτος, φάουλ και 2 βολές για τον Έλληνα παίκτη.

Ο Δίπλαρος στα 45′ με 1/2 το 65-69.

Οι Κροάτες μειώνουν σε 65-68 στα 45 δευτερόλεπτα.

Ο Μπάζιμ με τρίποντο μειώνει σε 60-65 και ο Παπαθεοδώρου καλεί σε τάϊμ-άουτ.

Επιμέρους σκορ 5-0 για την Ελλάδα που με τον Μουράτο κάνει το 55-65 και τάϊμ-άουτ από τους Κροάτες.

Έξω ο Τολιόπουλος με 5ο φάουλ και τεχνική ποινή και το σκορ στο 55-60.

Με καλάθι του Σταμάτη το 49-58 που είναι το σκορ της γ’ περιόδου με το επιμέρους σκορ στο 32-8!

Ο Τολιόπουλος το 49-56 για την Ελλάδα με νέο τρίποντο!

Κλέψιμο και εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο για το 47-52.

Ο Σταμάτης στον αιφνιδιασμό το 47-50 για την Εθνική μας.

Ο Χαραλαμπόπουλος με καλάθι και φάουλ φέρνει για πρώτη φορά την Ελλάδα μπροστά στο σκορ (47-48).

Νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Χαραλαμπόπουλο για το 47-45.

Ο Σταμάτης με τρίποντο μειώνει για πρώτη φορά σε απόσταση βολής (45-42).

Ο Κόνιαρης με τρίποντο το 43-39.

Ο Μάτσαλιν το 43-36.

Τρίποντο από τη γωνία του Τολιόπουλου για το 41-36 και το σερί στο 10-0.

Με σερί 7-0 η Ελλάδα μειώνει σε 41-33 και όλα είναι ανοιχτά πλέον…

Ο Μάτσαλιν τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους Κροάτες και είναι ο παίκτης που κάνει μέχρι τώρα τη διαφορά.

Ο Μάντζουνιτς με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου πετυχαίνει το 41-26 που είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (35-26).

Τρίποντο από τον Τολιόπουλο που μειώνει σε 33-22.

Στο 33-19 οι Κροάτες και νέο τάιμ-άουτ από τον Παπαθεοδώρου.

Με 1/2 βολές του Μουράτου η Ελλάδα πετυχαίνει τον πρώτο της πόντο στη β’ περίοδο και μειώνει στο 5:15 σε 26-12.

Στο +15 η Κροατία (24-11).

Νταμπλ-σκορ για την Κροατία που προηγείται τώρα με 22-11.

Με σερί 5-0 η Κροατία ξεφεύγει με 20-11 και ο Παπαθεοδώρου παίρνει τάϊμ-άουτ.

Με 15-11 υπέρ της Κροατίας τελειώνει η πρώτη περίοδος.

Στο +3 οι Κροάτες που προηγούνται με 12-9.

Ο Χαραλαμπόπουλος ισοφαρίζει σε 4-4 στο 4:45 και έχουμε το πρώτο τάιμ-άουτ.

Ο Τσαλμπούρης στο 6:55 το πρώτο καλάθι της Ελλάδας (4-2).

Με 4-0 προηγείται η Κροατία στο 7:55 πριν τη λήξη.

Θα μπορούσε να ήταν ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης για δύο ομάδες που ήταν από τα θεωρητικά φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς και της απ’ ευθείας ανόδου στην Α’ κατηγορία.

Τελικά, μετά τον αποκλεισμό των Κροατών από το Μαυροβούνιο, ακολούθησε η ήττα-σοκ της Ελληνικής ομάδας από την Ισλανδία, με το σημερινό μικρό τελικό να έχει χαρακτήρα ‘ο θάνατός σου, η ζωή μου’ καθώς ο νικητής θα ακολουθήσει Ισλανδία και Μαυροβούνιο στην Α’ κατηγορία και ο ηττημένος θα πάει σπίτι του…

Σε λιγότερο από 15′ αρχίζει το μεγάλο ματς, σε περίπου 2 ώρες θα ξέρουμε ποιος θα είναι αυτός που θα πανηγυρίσει την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία…