Α1 Α2

‘Βομβαρδισμός’ στο Κόσοβο και θρίαμβος της Ελλάδας με 103-44!

Άλλη μια εύκολη νίκη για την Εθνικής Ελλάδας που μπορεί να μην βρίσκει αντίσταση μέχρι τώρα με τους αντιπάλους στην πρώτη φάση άλλα δείχνει διαρκή βελτίωση και αυτό είναι το πιο σημαντικό στοιχείο.

Απέναντι στο Κόσοβο σήμερα μάλιστα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πρόσφερε σκορ και θέαμα, έφτασε στην πρώτη της 100αρα στη διοργάνωση επικρατώντας με 103-44 και ευχαρίστησε το κοινό της Χαλκίδας, που για μια ακόμη φορά κατέκλυσε το κλειστό γυμναστήριο της Κανήθου.

Ιδίως στην πρώτη περίοδο η Εθνική ήταν καταπληκτική. Πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας έβγαλε ελεύθερα σουτ από τη γραμμή του τριπόντου που ήταν όλα εύστοχα για να τελειώσει το πρώτο 10λεπτο με 35-12!

ΚΟΣΟΕΛ2Στο ημίχρονο η διαφορά είχε προσεγγίσει τους 40 πόντους (60-21) και πλέον το στοίχημα ήταν η πρώτη 100αρα που άργησε κάπως για να έρθει αλλά πανηγυρίστηκε δεόντως από τον κόσμο!

Ο Τολιόπουλος πέτυχε το 101-44 στα 45′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο Μπιλλής έγραψε το τελικό 103-44.

Ο Παπαθεοδώρου μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και αύριο απέναντι στους Βρετανούς η Ελλάδα με νίκη θα πάρει και μαθηματικά την 1η θέση του ομίλου της και την Παρασκευή θα δώσει το πρώτο ντέρμπι του τουρνουά απέναντι στη Βοσνία όπου η νίκη θα είναι μονόδρομος…

Ο Δημήτρης Σταμάτης δεν αγωνίστηκε εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση.

Διαιτητές: Σαμπόν (Γαλλία), Ντενκόφσκι (ΠΓΔΜ), Μπερισβίλι (Γεωργία).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-12, 60-21, 86-32, 103-44.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 19 (3), Κώττας 14, Κόνιαρης 12 (2), Τσαλμπούρης 16, Σκουλίδας 7 (2), Μπιλλής 7, Χαραλαμπόπουλος 8, Δίπλαρος 3 (1), Μουράτος 7, Λούντζης 5 (1), Αντετοκούνμπο 5.

ΚΟΣΟΒΟ (Σελμάνι): Αχμέτι 3 (1), Πέτσι 5 (1), Μάλα 5 (1), Κούτσι, Ζεκίτσι 3 (1), Καντούσα, Γιακούπι, Σέχου 13 (3), Γ. Γκάσι, Μπαλούκου 2, Πλάνα, Ε. Γκάσι 13.