Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 52-65

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF

Άλμα ανόδου ο Πρωτέας!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 52-65

Πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ έκανε ο Πρωτέας Λαμίας που πήρε το διπλό στο κλειστό Κανήθου κερδίζοντας την ΑΓΕ Χαλκίδας με 52-65 στην πρεμιέρα των play-off ανόδου.

Οι παίκτες του Μελισσάρη μπήκαν πολύ καλά στο ματς, είχαν πολλές επιλογές στην επίθεση και με κορυφαίο στο πρώτο ημίχρονο τον Μπέλλη που πέτυχε 2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα έβαλαν τις βάσεις της νίκης καθώς προηγήθηκαν με 13-31.

Όπως φαίνεται πάντως και από τους μόλις 13 πόντους της ΑΓΕΧ σε αυτό διάστημα, οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα του Πρωτέα που ήταν άλλωστε σήμα κατατεθέν για την ομάδα της Λαμίας και στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με κύριο εκφραστή τον Τσιώλη μείωσαν μέχρι και στους 9 πόντους, χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια καθώς ο Πρωτέας διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας κατακτώντας τελικά τη νίκη με 52-65, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Πολύμερο (φωτο)  κάνοντας το πρώτο βλήμα για την άνοδο.

Διαιτητές: Ντάνος-Τσάμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-18, 8-13, 17-11, 22-23.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λασπάς): Καραμαλέγκος 2, Παρασκευόπουλος 1, Τσάλλας, Τσιώλης 28, Λασπάς Παν., Αργυρίου 1, Στεφανίδης, Κόφφας, Ρήγας 15 (4), Γκουλιώνης, Κύρκος 5.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ (Μελισσάρης): Κωστής 7, Ρήγας 3 (1), Μαλισιώβας 5, Πολύμερος 25 (2), Τσουκαλάς, Κωνσταντίνου 9 (3), Τριανταφυλλίδης 7, Σιόλος, Ευθυμίου, Αναγνωστόπουλος, Μπέλλης 12 (2).