Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒ.-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 68-66

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒ.-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 68-66

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Κένταυρος Λιβαδειάς πήρε τη νίκη, επικρατώντας του Άρη Αμφίκλειας με 68-66 σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς. Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στα τελευταία καθοριστικά δευτερόλεπτα.

Στα 49′ δευτερόλεπτα ο Κένταυρος με καλάθι του Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 65-63, με τον Νικόλοφ να κερδίζει βολές, να έχει 1/2 μειώνοντας σε 65-64.

Ο Χ. Σανιδάς με 2/2 βολές έδωσε αέρα 3 πόντων στον Κένταυρο (67-64), με τον Παπαδάκη να κερδίζει στην επόμενη επίθεση φάουλ για τον Άρη. Ο έμπειρος παίκτης έβαλε την πρώτη (67-65), θέλησε να αστοχήσει στη δεύτερη, αλλά την έστειλε με ταμπλό μέσα (67-66)!

Αμέσως ο Άρης έκανε φάουλ πάνω στον Σανιδά που είχε 0/2, με τους γηπεδούχους όμως να παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ, να κερδίζουν εκ νέου φάουλ και με 1/2 βολές αυτή τη φορά, από τον Σανιδά, να κατακτούν τη νίκη με 68-66!

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Τσάμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 19-17, 18-12, 16-20.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ(Τσιφής):  Σανιδάς Α. 9 (1), Τσιφής 8, Αντωνάκος, Παπαδόπουλος 16, Πάττας 4, Δούκας, Κάτσικας 4, Ιωάννου 3, Σανιδάς Χ. 9, Τσώνης 3, Λαμπριντζής, Παπαδήμος 12 (3).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Ποζιός 10, Ψαρογιώργος, Μώρος 8, Μιχέλης 1, Νικόλοφ 8, Παπαδάκης 19 (1), Σύρος 2, Φιλίντας, Χατζής 1, Ζανιάς, Τσαρπαλής 15 (3), Τσιαπραϊλης 2.