Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 79-60

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Έλυσε τη… ζώνη από την περιφέρεια!

ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 79-60

Δίκαιη νίκη για τον ΓΑΣ Ν.Αρτάκης που επικράτησε με 79-60 του Φιλαθλητικού το απόγευμα της Κυριακής. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην α’ περίοδο με 19-11, με τον Φιλαθλητικό να μειώνει στο ημίχρονο σε 35-32.

Στο β’ ημίχρονο η Αρτάκη ανέβασε την απόδοσή της, οι παίκτες του Στ.Καραγιάννη βρήκαν λύσεις απέναντι στη ζώνη των Χαλκιδέων και με μπροστάρηδες τους Αλ.Στεφανίδη και Ν.Καραγιάννη έσπασαν τη ζώνη με μακρινά σουτ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Φλώρου.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 54-44 στη γ’ περίοδο και ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στο τέταρτο 10λεπτο, έφτασαν στο τελικό 79-60, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σοφόπουλος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 16-21, 19-12, 26-16.

ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ (Καραγιάννης): Σωτηράκης 7, Κιούσης 2, Καραγιάννης Ν. 16 (3), Χατζησωτηρίου, Κελαϊδίτης 5 (1), Καραγιάννης Ι. 4, Κρανιωτάκης, Τζεμαϊλας 3 (1), Κοφινάς, Στεφανίδης 16 (5), Φλώρος 20, Βλάχος 6.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Μανώλης): Κολλάρος 7 (1), Σανιδάς 2, Σκλήρας 5 (1), Κυτίνος 1, Καλαπόδης 4, Κιάκος 15, Κιάκης 5 (1), Σιμιτζής, Γαλάνης 8 (2), Μπεληγιάννης 13 (2).