Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 79-84

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Θρίλερ στην Κύμη!

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 79-84

Λίγο ήθελε για να γίνει η μεγάλη έκπληξη σήμερα στην Κύμη, με την πρωτοπόρο Παναγίτσα να παίρνει τη νίκη τελικά μετά από 5λεπτη παράταση με 79-84.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν στο πρώτο ημίχρονο…ζαλισμένοι από τις στροφές και βρέθηκαν με το καλημέρα να κυνηγούν στο σκορ.

Η Κύμη, παρότι έπαιξε χωρίς τον Θωμά, ήταν εξαιρετική, προηγήθηκε με 21-13 και 43-33 στα μισά του ματς και με πρωταγωνιστή τον Τσιαχτάνη, έδειχνε ικανή για την έκπληξη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο β’ ημίχρονο και ροκανίζοντας σιγά-σιγά τη διαφορά μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα στα 4′ πριν το φινάλε είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη από την κανονική διάρκεια αλλά το σουτ του Κωνσταντίνου δεν βρήκε το στόχο με το 67-67 να παραμένει και το ντέρμπι να πάει στην παράταση.

Εκεί, η Παναγίτσα ήταν σαφώς καλύτερη, εκμεταλλεύτηκε την απουσία ψηλών από πλευράς Κύμης λόγω φάουλ, πήγε το ματς κοντά στο καλάθι και επικράτησε με 79-84, έχοντας ως βασικούς πρωταγωνιστές στο β’ ημίχρονο της ανατροπής τον Δέδε  (30π.) αλλά και τον Αγγέλου, γιο του Χαλκιδέου κόουτς της Εφές Βαγγέλη Αγγέλου, που με 15 συνέβαλε στη νίκη των πρωτοπόρων.

Διαιτητές: Τσάλας-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 43-33, 54-46, 67-67 (καν.διάρκεια), 79-84 (τελ.αποτελ.).

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ (Γεωργίου): Ψαριανός, Τσιαχτάνης 28 (2), Καραβασίλης 24 (1), Δήμας Χαρ., Σπανός 2, Δημητρός 7 (1), Δήμας Νικ. 4, Στόϊκος 2, Κεράτσας 4 (1), Λαγός, Μετοχιάτης 8.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Σεβαστόπουλος 3, Αγγέλου 15 (3), Ιωάννου 8, Δέδες 30 (5), Κωνσταντίνου 8 (1), Σαράπης 17, Καρυστινός, Γρίλλιας, Μπέλλος, Τσατσαρώνης 3, Ματθαίου.