Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 82-59

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Νίκη με σερί 29-0 (!)

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 82-59

Ο Τελεθριακός ήταν ανταγωνιστικός στο Σχηματάρι, προηγήθηκε με 53-59, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα εκπληκτικό φίνις στο ματς, έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 29-0 (!), κερδίζοντας τελικά με 82-59, μετατρέποντας το ντέρμπι των 35′ σε περίπατο!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν από την αρχή του αγώνα, κοντά στο σκορ.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με το ημίχρονο να βρίσκει το Σχηματάρι οριακά μπροστά με 34-33, ενώ στη γ΄περίοδο ο Τελεθριακός πέρασε μπροστά με 53-55.

Με σερί ο-4 των φιλοξενούμενων στις αρχές της δ’ περιόδου, το σκορ πήγε στο 53-59 και από εκεί που το διπλό φάνταζε πιθανό, ακολούθησε…τσουνάμι!

Ο Φλώτσιος πέτυχε 20 πόντους για τους νικητές.

Το Σχηματάρι με πίεση στην άμυνα, με συνεχόμενα κλεψίματα και εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήρε το πάνω χέρι στο σκορ και όχι μόνο αυτό.

Έτρεξε ένα σερί 29-0 (!) μέχρι το τέλος, με τον Τελεθριακό να παθαίνει απίστευτο μπλακ-άουτ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 82-59, που μέχρι και το τέλος της γ’ περιόδου μια τέτοια διαφορά, θα φάνταζε με σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Οι φιλοξενούμενοι, είχαν παράπονα από τη διαιτησία του Χατζή, στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Διαιτητές: Ντάνος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 19-18, 19-22, 29-4.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης-Κικίδης): Κουτής, Σιλβλεστρου 4, Κοσμετάτος 10, Βαϊνάς 4, Τζελάς, Κώνστας 9 (1), Φλώτσιος 20 (1), Κωνσταντούρας 7, Μουλάς 8, Βλάχος 7 (1), Γυφτονικολός 11, Σπανός 2.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Παπαδάκης): Ρουμελιώτης Α., Ρουμελιώτης Γ. 19 (3), Καστανάς 5, Τζελέπης 10, Μιχαηλίδης 5 (1), Δήμου, Φακίτσας 4, Τριανταφύλλου 16 (1).

* Σε νεώτερη ανάρτηση, θα υπάρξει photo album του αγώνα.