Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΙΤΕΑ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 49-96

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Οδοστρωτήρας!

ΙΤΕΑ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 49-96

Επιβλητική εμφάνιση από το Σχηματάρι μέσα στην Ιτέα, με την ομάδα του Γ.Τσαούση να μην αφήνει κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος με 49-96.

Μια διαφορά, που προξενεί έκπληξη σε κάποιον που δεν ήταν στο γήπεδο, γιατί για τους παρόντες στο κλειστό της Ιτέας, η διαφορά των 47 πόντων ήταν αναμενόμενη βάσει της εξέλιξης του ματς.

Οι γηπεδούχοι στη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση, βρήκαν απέναντί τους το Σχηματάρι που αντίθετα με την ομάδα του Μωραϊτη, βρέθηκε σε σούπερ μέρα!

Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια αλλά και κυριαρχία κάτω από τα καλάθια, πήραν από νωρίς το πάνω χέρι στον αγώνα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, φτάνοντας πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς στην επικράτηση που τους κρατάει στο κορυφαίο γκρουπ της κατηγορίας με το τέλος του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Τσαούση ήταν συγκεντρωμένη στο στόχο της, έχοντας ένα λόγο παραπάνω μετά την απουσία του τραυματία Βαϊνά αλλά και με τον Κοσμετάτο απροπόνητο λόγω…πενταήμερης!

Το ματς τελείωσε από πολύ νωρίς, το Σχηματάρι έφτασε σε νταμπλ-σκορ από την πρώτη κιόλας περίοδο (12-24) και στο ημίχρονο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +27 (23-50), με τη συνέχεια να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ομάδα του Τσαούση προηγήθηκε στο τέλος της γ’ περιόδου με 33-74, για να χαλαρώσει στη συνέχεια με το τελικό σκορ να φτάνει στο 49-96, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 9-26, 10-24, 25-22.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Λεοντίου 3 (1), Αγγελόπουλος 4, Μπαντελάς 4, Ντινόπουλος 11, Μωραϊτης Ι. 3 (1), Γεωργαντάς 4, Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 4, Παπαθεοχάρης, Παρασκευόπουλος 3 (1), Κουτρόγιαννος 10 (1), Σκούρας.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης): Κουτής, Σιλβέστρου 11 (1), Κοσμετάτος 4, Τζελάς, Κολοβός 8, Κώνστας 15 (3), Φλώτσιος 23 (3), Κωνσταντούρας, Μουλάς 10 (2), Βλάχος 17 (2), Γυφτονικολός 6, Σπανός 2.