Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 57-45

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Άμυνα για τίτλο!

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 57-45

Οι 57 πόντοι στην επίθεση είναι αναμφίβολα λίγοι , αλλά μπροστά στους 45 παθητικό, μοιάζουν υπεραρκετοί για να σου δώσουν το ροζ φύλλο αγώνος. Έτσι και ο Άρης, που στηρίχτηκε στην πολύ καλή του άμυνα για να φτάσει στη νίκη με 57-45 απέναντι στη Μαλεσίνα στο ντέρμπι κορυφής της αγωνιστικής.

Το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, πήγε στη δύναμη και στο πάθος, με τους γηπεδούχους να θέλουν και να καταφέρνουν τελικά, να επιστρέψουν στις νίκες, επικρατώντας με 57-45 μιας μαχητικής, πλην όμως υπερβολικά άστοχης Μαλεσίνας.

Οι παίκτες του Γερμανού ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, προηγήθηκαν με 21-12 στην α΄περίοδο αλλά η Μαλεσίνα αντέδρασε, μείωσε στο ημίχρονο σε 31-27 και μέχρι και 3′ πριν το τέλος ήταν κοντά στο σκορ.

Οι 3/10 βολές όμως των φιλοξενουμένων, αλλά και οι καθοριστικοί πόντοι στο τέλος από πλευράς Άρη, έδωσαν τη δίκαιη νίκη στους ‘κιτρινόμαυρους’ με 57-45, που ατενίζουν με αισιοδοξία και πάλι τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Παντελίδης-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 10-15, 11-11, 15-7.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Ματσαγγούρας, Ζυγογιάννης, Κουτσοβασίλης 2, Κανινής 10, Παπάνογλου 12 (2), Χάλιος, Χαρατσής 5, Φωτητζόγλου 13, Σκυριανός, Κλούρας 4, Μανώλας 4, Σολομωνίδης 7.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος-Νίκας): Βασιλείου 2, Κανακάρης, Βέλλιος 14 (3), Βίγγος, Παπακωνσταντίνου, Ιωακείμ 5 (1), Κατσαγάνης 5, Καραπλής 4, Καρφάκης 10, Τζεφεράκος, Κατοπόδης 5, Μαντζιώρης.