Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 72-70

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

‘Κιτρινόμαυρο’ το ντέρμπι!

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 72-70

Μεγάλο ντέρμπι στη Μαλεσίνα, με την τοπική ομάδα να επικρατεί του Τελεθριακού  με 72-70 μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, με την ομάδα της Β. Εύβοιας να πάει να ‘κλέψει’ το ματς γυρίζοντας από το -16 που έχανε στη γ’ περίοδο, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ξέφυγαν με 5-6 πόντους, αλλά πάντα ο Τελεθριακός είχε τον τρόπο να επιστρέφει στον αγώνα, με το ημίχρονο να τελειώνει με 38-33 υπέρ της Μαλεσίνας.

Στη γ’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι έπαθαν μπλακ-άουτ, δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση, με τη Μαλεσίνα να ξεφεύγει ακόμα και με +16 (69-53), δείχνοντας πως θα καθαρίσει εύκολα τον αγώνα.

Ο Τελεθριακός όμως αντέδρασε στην τελευταία περίοδο, έβαλε 4 μεγάλα τρίποντα, ροκάνισε τη διαφορά ξαναμπαίνοντας ακόμα στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς στα τελευταία 2′ είχαν την επαναφορά με το σκορ στο 72-70, χωρίς όμως να μπορέσουν να καταφέρουν να σουτάρουν!

Διαιτητές: Ντάνος-Τσάλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 38-33, 59-48, 72-70.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Βέλλιος 17 (3), Κανακάρης 2, Βίγγος 4, Παπακωνσταντίνου 2, Ιωακείμ 22 (3), Κατσαγάνης 8, Κατοπόδης 1, Καρφάκης 4, Τζεφεράκος 5, Παπαδιάς 2, Ματζιώρης 5.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Παπαδάκης): Ρουμελιώτης Θ., Ρουμελιώτης Γ. 29 (3), Κατσάνας 6, Ρουμελιώτης Α., Τζελέπης 5 (1), Μιχαηλίδης 3 (1), Μπόλματης 8 (1), Δήμου, Φακίτσας, Τριανταφύλλου 19.