Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΥΛΙΔΑ-ΕΡΕΤΡΙΑ 77-63

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος!

ΑΥΛΙΔΑ-ΕΡΕΤΡΙΑ 77-63

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής, η Αυλίδα επικράτησε της Ερέτριας με 77-63 πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Ηλία Τομαρά να πιάνουν καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και να επικρατούν δίκαια.

Οι δύο ομάδες, που αξίζει να σημειωθεί πως χρησιμοποιούν ως κοινή έδρα το κλειστό της Αυλίδας, οπότε αυτόματα ήταν χαμένο το πλεονέκτημα της έδρας για τους τυπικά γηπεδούχους, πήγαιναν πόντο-πόντο στην πρώτη περίοδο με την Ερέτρια να έχει οριακό προβάδισμα (17-18).αυλ 2

Η Αυλίδα ανέβασε την απόδοση της στη β’ περίοδο ξεφεύγοντας στο ημίχρονο με 35-30.

Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε και στη γ’ περίοδο, με την Αυλίδα όμως να πατάει το γκάζι στο τελευταίο 10λεπτο και με επιμέρους σκορ 26-18 να φτάνει στη νίκη με 77-63, βρίσκοντας σε αυτό το διάστημα το καλό της εαυτό κυρίως στην επίθεση, με βασικούς εκφραστές τους Τσίτση, Κατσούλα και Κούρτη.αυλ 3

Διαιτητές: Κάλφα-Μασλατζίδης Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 18-12, 16-15, 26-18.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Ξετρίχης 3 (1), Κατσούλας 15 (1), Κούρτης 13 (1), Χατζηστάμου 7 (1), Τζεβελέκος 6, Τσίτσης 15 (3), Νασάκης 7, Βασιλείου 11 (1), Κοντές, Αλεξάνδρου, Κωνσταντόπουλος.

ΕΡΕΤΡΙΑ (Κόντος): Ευγενίου 10, Καρυστινός 3, Τσιρόπουλος 10 (1), Αγγελής 14 (4), Κανάκης 10, Μπαλάφας 4, Ψαριανός 12, Παρασκευάς, Μακρύγιαννης, Μπέλλος.

Το photo album του αγώνα, σε νεώτερη ανάρτηση αργότερα…